SON EKLENENLER
İsrail CH-53K ile elini güçlendirecek

İsrail CH-53K ile elini güçlendirecek

HAVA/
6 ay önce
2783 Görüntülenme

ABD Dışişleri Bakanlığı, tahmini maliyeti 3,4 milyar dolar olan CH-53K Ağır Nakliye Helikopteri ile ilgili İsrail Hükümetine olası bir Yabancı Askeri Satışını onayladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

İsrail'e gerçekleştirilmesi muhtemel yabancı askeri satış; 18 adet CH-53K Ağır Nakliye Helikopterini, 60 adet T408-GE-400 Motorunu, 36 adet Karıştırmaya Dayanıklı Küresel Konumlandırma / Atalet Seyrüsefer Sistemini, GAU-21 tipi 12.7 milimetrelik makineli tüfekleri ve çeşitli lojistik faaliyetleri kapsıyor.

Pentagona bağlı ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, ABD Dışişleri Bakanlığının söz konusu muhtemel silah satışlarına onay verdiği konusunda Kongreyi bilgilendirdi.

ABD'den sonra CH-53K'nın ilk müşterisi olan İsrail, helikopteri 1960'lardan beri hizmette olan eski CH-53D 'Yasur'ların yerine alacak. ABD'de şimdiye kadar üretilmiş en güçlü ağır nakliye helikopterinin İsrail'e 2024 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

Birlikleri ve askeri teçhizatı, gemiden kıyı bölgelerine ve yüksek irtifadaki arazilere taşımak için tasarlanan King Stallion beş kişilik mürettebatla birlikte 55 personel taşıma kapasitesine sahip.

16 bin 329 kilogram faydalı yük taşıma kabiliyeti olan helikopterin azami kalkış ağırlığı 39 bin 900 kilogram. Havada ikmal kabiliyeti olan King Stallion, ek rezerv ve ikmal olmadan 315 km seyir hızında 204 km operasyon çapına erişebilmektedir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com