SON EKLENENLER
İran'dan İHA ve füze tatbikatı

İran'dan İHA ve füze tatbikatı

GÜNDEM/DÜNYA
1 yıl önce
15798 Görüntülenme

İran Devrim Muhafızları Ordusu, ülkenin orta bölgesindeki Kevir Çölü’nde füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) geniş çaplı tatbikat başlattı.

"Büyük Peygamber 15" adı verilen tatbikata Devrim Muhafızları Genel Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami ve Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade ile üst düzey komutanlar da katıldı. 

Kevir Çölü'nde yapılan tatbikatın ilk aşamasında, karadan karaya balistik füzeler, savaş  uçakları ve İHA'lar kullanılarak, belirlenen temsili hedeflere eş zamanlı saldırılar gerçekleştirildi.

Tatbikatta, orta menzilli Zülfikar, Dezful ve Zilzal balistik füzelerinin de test edildiği belirtildi.İran, ABD ve İsrail ile gerginliğin yüksek olduğu son günlerde art arda askeri tatbikatlar gerçekleştiriyor. 5 Ocak'ta Simnan eyaletinde yüzlerce İHA ile saldırı tatbikatı düzenlenmişti. İran ordusu, 13 Ocak'ta da Umman Denizi ve Hint Okyanusu'nu kapsayan geniş bir bölgede donanmaya bağlı savaş gemileri, denizaltılar ve füzelerle manevralar gerçekleştirmişti. Tatbikat kapsamında çeşitli menzile sahip füze ve torpidolar denenmişti.