SON EKLENENLER
INS Magen Hayfa'da

INS Magen Hayfa'da

DENİZ/
1 yıl önce
22372 Görüntülenme

Almanya'da inşa edilen İsrail Donanmasının en yeni ve en gelişmiş savaş gemisi INS Magen korveti İsrail'e ulaştı.

Alman ThyssenKrupp Marine Systems firması tarafından İsrail Donanması için inşa edilen Sa'ar 6 sınıfı korvet INS Magen, 2 Aralık 2020 tarihinde Hayfa limanına ulaştı ve burada karşılama töreni düzenlendi.

Dünyanın en modern korvetleri arasında sayılam “INS Magen” ThyssenKrupp Marine Systems'in Kiel'deki tersanesinde 11 Kasım da düzenlenen törenle İsrail Donanmasına teslim edildi. İsrail ile Almanya arasında dört Sa'ar 6 korvetin inşasına ilişkin sözleşme Mayıs 2015’te imzalandı. Tasarım aşamasından sonra, geminin inşası Şubat 2018’de çelik kesme töreni ile başladı. İlk çelik kesiminden sadece 15 ay sonra gemi, denize indirildi.Gemi Aralık ayı başlarında İsrail'e ulaştıktan soran büyük çoğunluğu İsrail savunma sanayii tarafından üretilen savaş sistemleri donatılacak. Bu süreç tamamladıktan sonra Magen, operasyonel olarak hizmete girecek. Geri kalan üç geminin ise bir kaç ay arayla İsrail Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.K-130 modeli temel alınarak inşa edilen Sa’ar 6 yaklaşık 2.000 ton ağırlığında ve 90m uzunluğundadır. Gemide su üstü hedefleri için kullanılacak 8km+ menzile sahip DART Güdümlü Mühimmatı kullanabilen 76mm Oto Melara Topu, 16 Gabriel gemisavar füze sistemi, hava hedeflerine karşı 32 mermi kapasiteli Barak 8 hava savunma sistemi, Rafael ürünü C-DOME özsavunma silah sistemi, iki 324mm Üçlü Torpido Fırlatıcısı ve Aktif Dizinli S-Bant EL/M-2248 MFSTAR Radarının yer alıyor.

İnşa edilen gemilerin ana görevlerinin, İsrail’in münhasır ekonomik bölgesi içerisinde yer alan açık deniz gaz platformlarını korumak olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com