SON EKLENENLER
İngiltere ile savunma sanayinde işbirliği artacak

İngiltere ile savunma sanayinde işbirliği artacak

GÜNDEM/DÜNYA
1 yıl önce
11067 Görüntülenme

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, "İngiltere ve Türkiye'nin savunma sanayi sektörü alanındaki iş birliği, ilişkilerinin önemli bileşenlerini oluşturuyor." dedi.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyesi gazetecilerin, Türkiye-İngiltere ilişkilerinin geleceği ve Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin yönelttiği soruları çevrim içi düzenlenen toplantıda yanıtladı.

Chilcott, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin yönelik soruya verdiği yanıta Türkiye ile İngiltere arasında savunma alanındaki iş birliğine değinerek başladı.

"İngiltere ve Türkiye, NATO'da iki müttefik ülke. İngiltere ve Türkiye'nin savunma sanayi sektörü alanındaki iş birliği, ilişkilerinin önemli bileşenlerini oluşturuyor." diyen Chilcott, ülkesinin savunma sektöründe Türkiye ile çalışmaya ve savunma sanayi sektörleri arasında iş birliğini sürdürmeye oldukça kararlı olduğunu bildirdi.

Büyükelçi Chilcott, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye, bir NATO müttefiki. NATO'nun Rusya'dan ekipman satın alma konusunda bazı doktrinleri var. Temelde NATO müttefikleri bunu yapmamaları konusunda kendi aralarında anlaştı. Dolayısıyla NATO müttefiklerinin Rusya kaynaklı ekipman satın almaması veya ekipmanı kullanmaması gerektiği konusunda İngiltere hükümetinin tutumu, NATO'nun yanında olduğumuzdur. Soğuk Savaş günlerinden kalma eski ekipmana sahip ülkeler, bazı istisnalar var ama bence tek istisna bu.

Dolayısıyla Türkiye'nin gelecekte uluslararası savunma sanayi iş birliği için Rusya'ya değil, NATO müttefiklerine ve İngiltere'ye önem vereceğini umduğumuzun açık olduğunu düşünüyorum."