SON EKLENENLER
İngiliz tankına İsrail koruması

İngiliz tankına İsrail koruması

KARA/
4 ay önce
2803 Görüntülenme

İngiltere, yeni Challenger 3 tanklarını anti tank tehdidine karşı İsrailli Rafael firmasınca geliştirilen dünyadaki tek tam entegre aktif koruma sistemi olan Trophy ile donatacak.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

İsrailli Rafael Advanced Defence Systems Perşembe günü yaptığı açıklamada, İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından Trophy aktif koruma sisteminin (APS) İngiliz Ordusunun yeni Challenger 3 ana muharebe tankı için ayrıntılı değerlendirme ve entegrasyon aşaması için seçildiğini duyurdu.

Challenger 2 Ana Muharebe Tankının yerine modern muharebe koşullarının gereksinimlerine cevap verebilmesi için İngiltere Savunma Bakanlığının başlattığı Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) ana yükleniciliğinde yürütülen Challenger 3 Ana Muharebe Tankı Programı kapsamında İsrailli Rafael Advanced Defence Systems  ürünü Trophy aktif koruma sistemi değerlendirme ve entegrasyon aşaması için seçildi.

Lübnan Savaşı’nda Hizbullah militanları tarafından kullanılan tanksavar füzeler nedeni ile oldukça fazla zayiat veren İsrail Ordusu bu savaştan çıkardığı dersler sonrasında Merkava Mk4 ana muharebe tankı ve Namer zırhlı personel taşıyıcılarını Trophy sistemi ile donattı.Gazze Şeridi'nde düzenlediği operasyonda Rus yapımı RPG-29 tanksavar roketi ve Kornet E tanksavar güdümlü füze saldırılarına karşı önleme yapma başarısı gösteren Trophy muharebe alanında kendini kanıtlayan dünyadaki tek koruma sistemidir. 

Muharebe ortamında gösterdiği başarılardan sonra Eylül 2017’de ABD Savunma Dairesi tarafından M1A2 SEP V2 Abrams tanklarına, 2021 yılında ise Alman Federal Savunma Bakanlığı Leopard 2A6 tanklarına Trophy aktif koruma sistemiyle donatılmasına onay verildi.

Üzerine entegre edilmiş olan radar ve sensör sistemleri sayesinde Trophy, tanksavar füzesi ve RPG tipi roketi geldiği yönü saptayıp, karşı tedbirleri devreye sokarak yok ediyor.

Trophy, 2011'den beri 5 bin 400 saha testi de dahil olmak üzere 1 milyon saatin üzerinde faal olarak kullanılıyor. Hali hazırda 1.800'den fazla sistem seri üretim için sözleşme altında bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com