SON EKLENENLER
İlk P-72 Deniz Karakol Uçağı göreve başladı

İlk P-72 Deniz Karakol Uçağı göreve başladı

DENİZ/
11 ay önce
19586 Görüntülenme

Mavi Vatanın kontrolü ve korunması için önemli bir kuvvet çarpanı olacak P-72 Deniz Karakol Uçağının ilki Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde bulunan Deniz Hava Komutanlığına intikal etti.

MELTEM-3 projesi kapsamında TCB-751 kuyruk numaralı ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı, TUSAŞ tesislerinde yapılan törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından teslim alındı ve Deniz Hava Komutanlığı Kartepe/Kocaeli’ye intikal ettirildi.

P-72 Deniz Karakol Uçağı’nın sınıfında envantere kazandırılan ilk uçak olması nedeniyle, Deniz Hava Komutanlığı Kartepe/Kocaeli’nde Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu’nun katılımı ile hizmete giriş töreni icra edildi.Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen MELTEM-3 Projesi kapsamında toplam 6 adet P-235 Deniz Karakol Uçağı Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek. 2021 yılı içinde, ilave 2 adet Deniz Karakol Uçağı ile 1 adet Deniz Genel Maksat Uçağının daha Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.P-72 Deniz Karakol Uçakları

9 saat havada kalabilen P-72 Deniz Karakol Uçakları üzerine gelişmiş Radar Sistemi, Elektronik Destek Tedbirleri, Akustik İşleme Sistemleri, Taktik Veri Linki 11 ve 16, MK46 ve MK54 Torpido taşıma ve atma kabiliyeti gibi kritik sistemler entegre edildi.

Bu sistemler sayesinde uçaklar, Denizaltı Savunma Harbi, Su-üstü Savunma Harbi, İstihbarat, Gözetleme ve Keşif, Ufuk Üstü Hedefleme, Arama Kurtarma gibi önemli görevleri üstlenecek.Projede yerli ve milli sanayiinin rolü

Proje kapsamında Türk Sanayinin yoğun katılımı da sağlandı. TUSAŞ tarafından detay parça üretimi, uçak modifikasyonu, malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek aktiviteleri gerçekleştirildi.

ASELSAN tarafından ekipman tedariki sağlandı. Uçaklarımızda MİLSOFT tarafından geliştirilen Link 11 ve Link 16 sistemleri bulunuyor. Deniz Karakol Yer İstasyonumuz HAVELSAN tarafından P-72 uçaklarına destek verecek şekilde güncellendi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com