İkinci denizaltı avcısı İngiltere’de

İkinci denizaltı avcısı İngiltere’de

Birleşik Krallık Boeing’e sipariş verdiği ikinci deniz devriye uçağı P-8 Poseidon’u teslim aldı.

Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) “City of Elgin” olarak adlandırılan  ikinci denizaltı avcısı Poseidon Deniz Devriye Uçağı (MPA), 13 Mart 2020’de İskoçya’nın kuzeydoğusundaki Moray Firth yakınlarındaki Kinloss bölgesinde bulunan eski bir Kraliyet Hava Kuvvetleri üssüne indi.

P-8 Poseidon, uçakların daimi üssü olacak olan İskoçya’nın Lossiemouth kentindeki hava üssünde hava trafik kontrol kulesinin inşası ve pist çalışmaları sebebiyle geçici olarak bu üste konuşlandırıldı.

Sipariş verilen dokuz Poseidon’un tamamı 2021’in sonunda Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne  teslim edilecek ve 2024’te Lossiemouth’ta tam operasyonel kapasiteye ulaşacak.

Denizaltı Avcısı

P-8 Poseidon (Yunan mitolojisinde deniz tanrısı) ilk uçuşunu 25 Nisan 2009 yılında gerçekleştirdi. Boeing’in sivil yeni nesil 737 uçağının askeri bir türevi olan Poseidon  su üstü muharebe, denizaltı savunma harbi, istihbarat, gözlem ve keşif görevlerinin yanı sıra insani arama ve kurtarma faaliyetlerinde kullanılıyor.

Poseidon’un savaş gemileri ve denizaltılara karşı kullanılmak üzere mühimmat yelpazesinde torpidolar, sualtı bombaları ve güdümlü anti-gemi füzeleri bulunuyor.

Üç ülke denizaltı avcısını ortak kullanacak p-8-poseidon

Boeing firmasının ana yükleniciliği altında Northrop Grumman uçağın kızılötesi karşı tedbir ile elektronik destek sistemlerini, Raytheon ise SIGINT ekipmanı ile ana görev sistemi olan AN/APY-10 ‘un geliştirilmesi ve üretiminden sorumludur.

ABD ve Kraliyet donanmasının dışında Avustralya, Hindistan ve Norveç deniz karakol görevlerinde Poseidon uçağını tercih eden ülkeler arasında yer alıyor.

Teknik Özellikler:

  • Mürettebat: 9
  • Azami Kalkış Ağırlığı: 79.000 kg
  • Azami Hız: 907 km
  • Seyir Hızı: 789 km
  • Menzil: 5450 km
Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.