‘İHASAVAR’a karşı şans yok

‘İHASAVAR’a karşı şans yok

Son dönemde terör örgütlerinin dron ve mini İHA kullanması stratejik tesis ve bölgelerin bu tehdide karşı korunmasını  zorunlu hale getiriyor. ASELSAN, bu ihtiyaçtan yola çıkarak geliştirdiği İnsansız Hava Araçlarını önleyen İHASAVAR Anti-Drone RF Karıştırma ve Köreltme Sisteminin teslimatlarına devam ediyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı sosyal medya hesapları üzerinden, “Mini/Mikro İHA’lara Karşı Taşınabilir Karıştırma Sistemi Projesi kapsamında Aselsan tarafından üretilen İHASAVAR’ların güvenlik güçlerimize teslimatları devam ediyor.” bilgisini paylaştı.

İlk kez Kasım 2017’de başlayan teslimatlarla şimdiye kadar yurt içi ve dışı olmak üzere 1000’e yakın İHASAVAR Aselsan tarafından teslim edildi.

İHASAVARTM Anti-Drone RF Karıştırma ve Köreltme Sistemi, askeri tesislerin/üslerin, devlet kurum binalarının, üst düzey yetkili konutlarının, tören alanlarının, nizamiye ve kontrol noktalarının yakınlarında drone/mini-İHA uçurulmasını aktif karıştırma uygulaması ile engelleyerek koruma sağlıyor.

İHASAVARTM, drone/mini-İHA’ların, uzaktan komuta, GPS/ GLONASS uydu seyrüsefer, veri ve görüntü aktarım frekanslarının tamamını aynı anda karıştırarak drone/mini-İHA kullanılarak oluşturulabilecek tehditleri anten yönlendirmesini sağlayan sensör sistemlerine ihtiyacı olmadan bertaraf ederek maliyet-etkin bir çözüm oluşturmaktadır.

İHASAVARTM, özel tasarlanmış yüksek kazançlı yönlü anteni ile bu boyutta bir sistemden beklenen etkinlik mesafelerinin çok daha fazlasını sağlamaktadır. Silah tipi tasarımlı İHASAVARTM, kompakt sistem mimarisi, hafifliği ve taşınabilirliği ile kullanıcıya maksimum ergonomi sunmaktadır. Sistem şarj edilebilir, yüksek kapasiteli Li-Ion bataryalar ile en az 1.5 saat durmaksızın yayın yapabilmektedir.

İHASAVARTM ayrıca, son teknoloji ürünü, en hızlı şekilde sentezleyen sayısal altyapısı ile Programlanabilir bir Yazılım Tabanlı Karıştırma Sistemi olup programlanabilme imkanı sayesinde taktik ve operasyonel ihtiyaçlara etkili çözüm sunmaktadır. Farklı taktik senaryolarda kullanılmak üzere, kullanıcı tarafından yüzden fazla farklı “karıştırma profilleri” bir dizüstü bilgisayar aracılığıyla programlanarak tanımlanabilmektedir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.