SON EKLENENLER
Hürjet'te hedef yerli motor

Hürjet'te hedef yerli motor

GÜNDEM/TÜRKİYE
11 ay önce
34560 Görüntülenme

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Hürjet için yürütülen çalışmaların ikinci aşamasında hedeflerinin yerli motor olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, AA Finans Masası'nda, yaptırım kararı nedeniyle Hürjet'te kullanılan ABD motorlarının temininde bir sıkıntı olmayacağını da vurguladı. 

Birkaç yıldır talep ettikleri ürünlerin kendilerine gelmemesi gibi bir durumla karşı karşıya olduklarını belirten Demir, çoğu zaman bu engellerin "Hayır" şeklinde değil, işlemin uzatılması ve sürüncemede bırakılması yöntemiyle yapıldığını dile getirdi.

Milli motor için çalışmalarının devam ettiğini de belirten Demir, şöyle dedi:

"Bizim nihai çözümümüz yerli motordur. Bu süreçte samimi olarak bizimle iş birliği, ortak üretim ve geliştirme yapmaya açık olan makamlar, ülkeler ve şirketlerle görüşüyoruz. Hürjet'in motorunun temininde bir problem çıkmazsa devam edeceğiz ama ileri vadede Hürjet'in motorunu biz yerli yapmak istiyoruz. Şu anda Hürjet için seçilen motorun imalatçısı firma dese ki 'Madem bizim motorumuzu kullandınız, sonraki nesli geliştirirken beraber yapalım.' Hak ve kullanım durumunda herhangi bir kısıt olmaması durumunda buna 'Evet' deriz."

Jet Tekamül Eğitimi kapsamında kullanılan T-38 uçakları ile Akrotim gösterilerinde kullanılan F-5 uçaklarının yerine Türk Hava Kuvvetleri envanterine dahil edilmek üzere Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından başlatılan Hürjet Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı Projesi kapsamında General Electric imalatı F404 motorları seçilmişti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com