SON EKLENENLER
'HİSAR' kalkanı kurulacak

'HİSAR' kalkanı kurulacak

HAVA/
9 ay önce
4209 Görüntülenme

Türkiye'nin kademeli hava savunma sisteminin alçak irtifa üyesi olacak olan 'HİSAR-A+' Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi envantere girmeye hazırlanıyor.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda ASELSAN ve ROKETSAN işbirliğiyle yürütülen Hisar Projesi kapsamında, 3 adet Otonom Hisar A+ envantere girecek. Otonom Hisar A+, hedef tespit, teşhis, takip ve füze atışı fonksiyonlarını tam otonom olarak gerçekleştirebilen bir hava savunma füze sistemi olarak görev yapacak.

3 Mayıs'ta harp başlıklı kabul atışı başarıyla yapılan Hisar A+ Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (KMOAİHSFS)  irtifa ve menzil testinde yüksek hızlı hedef uçağı başarıyla imha etmişti.HİSAR A+ eğitimleri tamamlandı

Türkiye’nin katmanlı hava savunmasında önemli görevler üstlenecek olan HİSAR A+ sistemlerinin kullanıcı eğitimleri, Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı) temsilcilerinin katılımıyla ASELSAN’da yüksek kursiyer memnuniyetiyle tamamlandı. Eğitimlerde ASELSAN ve projede yer alan çeşitli alt yüklenici firmaların uzman eğitmen personeli görev aldı. Pandemi koşulları nedeniyle gruplar halinde gerçekleştirilen ve yaklaşık altı ay süren eğitimlerde sistemlerin hem Operatör Eğitici Eğitimleri hem de Bakım Onarım Eğitici Eğitimleri tamamlandı.Zırhlı birlikleri koruyacak

Otonom HİSAR A+ zırhlı mekanize hareketli birliklerin hava savunma görevini icra edecektir. Sistem her türlü arazi şartında hareket etme, hızlı mevzi değiştirme, kısa reaksiyon süresi, dik atım kabiliyetleri ile 360° koruma yeteneğine sahiptir. Sistem herhangi bir unsura ihtiyaç duymadan hedefleri önleme kabiliyetine sahiptir. Radar, elektro optik sensörler, komuta kontrol, atış kontrol unsurları, haberleşme unsurları ve füzeler tek bir zırhlı paletli araç üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca takım halinde ve üst komuta kontrol unsurları ile çalışma yeteneği de bulunmaktadır. HİSAR A+ füzesi yüksek manevra kabiliyeti ve çift darbeli motor teknolojisine sahiptir.Füzenin yüksek etkinlikli ve parçacık tesirli harp başlığı TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilmiştir. Farklı irtifalardaki tehditlere karşı Türkiye'nin hava savunma ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde geliştirilen sistem’in hedefleri arasında, sabit ve döner kanatlı hava platformlarıyla çeşitli tipte füzeler ve insansız hava araçları (İHA) yer alıyor. Günümüz harekât ihtiyacına ve tehditlerine uygun olarak tasarlanan sistem hava savunmada ciddi bir güç çarpanı olacaktır.

  • 3 Boyutlu arama radarı ile tespit takip
  • 4 Adet dikey füze atış kabiliyeti
  • Veri bağı ile ara safha güdüm kontrolü
  • IIR Arayıcı Başlık ile son safha terminal güdüm
  • 4 Adet füzeyi 4 adet hedefe ardışık ateşleme yeteneği
  • Hedef değerlendirme ve hedef sınıflandırma yeteneği
  • 3’lü takımlar halinde komuta kontrol yeteneği
  • Balistik koruma

Kaynak: www.defenceandtechnology.com