SON EKLENENLER
Hint semalarına 'MRSAM' kalkanı

Hint semalarına 'MRSAM' kalkanı

HAVA/
5 ay önce
1993 Görüntülenme

Pakistan’ın yanı sıra Çin’i de tehdit olarak algılayan Hindistan, Orta Menzilli Karadan Havaya Füze (MRSAM) Sistemini devreye aldı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Hindistan Hava Kuvvetleri, düşman hava tehditlerini 70 km menzilde etkisiz hale getirebilen orta menzilli bir karadan havaya füze (MRSAM) sistemini hizmete aldı.

Orta Menzilli Karadan Havaya Füze (MRSAM), İsrailli IAI (İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii) Elta, Rafael ve Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO) ile işbirliği içinde geliştirildi. Ocak 2019'da IAI, Naval MRSAM sağlamak için Hindistan Donanması ve Cochin Tersanesi ile 93 milyon dolarlık bir anlaşma imzalamıştı. Hali hazırda MRSAM'ın deniz versiyonu, hava savunma yeteneklerini artırmak için sayısı açıklanmayan Hint savaş gemisine entegre edilmiş durumdadır.

Hindistan Kara Kuvvetleri de MRSAM sistemini bünyesine katmak için çalışmalarını sürdürüyor.Barak 8'in kara konuşlu bir türevi olan ve çeşitli hava platformlarına karşı koruma sağlayan MRSAM, 4.5 metre uzunluğa, 276 kg ağırlığa, aktif radar arayıcı başlığa, AESA radara ve çift yönlü datalinke sahip. Füzenin ön kısmında yer alan RF arayıcı, her türlü hava koşulunda hareketli hedefleri tespit etmek için kullanılıyor. Azami 70 km menzile ulaşabilen ve DRDO tarafından geliştirilen çift darbeli katı tahrik sistemi tarafından desteklenen füze Mach 2 seyir hızına ulaşabiliyor.İsrail ile savunma sanayii alanında derin ilişkileri olan Hindistan, bu ülkeyle gelişmiş hava savunma sistemlerinin tedariki ve ortak üretimi konusunda son dört yılda yaklaşık 3 milyar dolar değerinde anlaşmalar imzaladı.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından Mart 2021’de yayınlanan bir rapora göre, son beş yılda Hindistan’ın ilk üç silah tedarikçisi arasında Rusya (%49), Fransa'nın (%18) ardından İsrail (%13) yer aldı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com