SON EKLENENLER
Hint Donanmasına onuncu Poseidon

Hint Donanmasına onuncu Poseidon

DENİZ/
4 ay önce
1267 Görüntülenme

Boeing, uzun menzilli denizaltı savunma harbi, istihbarat, keşif ve gözlem (ISR) faaliyetlerini geliştiren Hindistan Donanması'na onuncu P-8I deniz karakol uçağını teslim etti.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Hint Donanmasının ayrılmaz bir parçası olan P-8I, hizmete girdiği 2013'ten bu yana 30 bin uçuş saatini geride bıraktı. Çin'in bölgede artan etkisine karşı son dönemlerde deniz havacılığına önemli yatırımlar yapan Hindistan, dokuzuncu P-8I deniz gözetleme uçağını 18 Kasım 2020 Çarşamba günü teslim almıştı. Temmuz 2016'da Hindistan, Boeing ile dört adet daha P-8I satın almak için 1 milyar dolarlık bir sözleşme imzalamıştı. Bu son teslimat 2016 yılında imzalanan dört uçağı kapsayan sözleşmedeki ikinci uçaktır.

Uzun yıllar Tu-142MK-E deniz karakol uçaklarını kullanan Hindistan, bu platformların hizmet dışına çıkarılmasıyla birlikte uzun menzilli, çok amaçlı bir deniz karakol uçağı arayışına girmiş ve 2009 yılında Boeing ile 2.2 milyar dolarlık bir anlaşmayla 8 adet P-8I deniz karakol uçağı satın almıştı.

Hindistan, sipariş edilen toplam 12 uçaktan onunu teslim alarak ABD'den sonra dünyanın en büyük ikinci P-8 filosuna sahip ülke konumunda.  6 ilave P-8I satışına onay verilmesiyle Hindistan toplam 18 uçağa sahip olacak.

Bu kabiliyet Hindistan Donanmasına stratejik olarak önemli olan Hint Okyanusu bölgesinde Çin ile yaşanılan mücadelede önemli bir avantaj sağlıyor.Bugüne kadar hizmette olan 100'ün üzerindeki P-8 uçağı 300.000 uçuş saatini geride bıraktı. Su üstü ve su altı tehditlere karşı istihbarat, gözetleme ve keşif görevleri yürüten uçak aynı zamanda taşıdığı derinlik bombaları, mayın, Mk54 torpidosu, AGM-84H/K SLAM-ER seyir ve  AGM-84 Harpoon gemisavar füzeleriyle donatılabiliyor.

Boeing'in yeni nesil 737 ticari uçağı üzerinden geliştirilen P-8 Poseidon (Yunan mitolojisinde deniz tanrısı) ilk uçuşunu 25 Nisan 2009 yılında gerçekleştirdi.  5 bin 600 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesi bulunan uçağın azami kalkış ağırlığı 85,139 bin kilogram. Dokuz kişilik mürettebatla görev yapan P-8A Poseidon'lar, AN/APY-10 radarı sayesinde Deniz Durumu 3 koşullarında dahi 1 metrekare kesit alanına sahip bir nesneyi 54 km mesafeden tespit edebiliyor. 490 knot (789 km/s) hıza çıkabilen uçağın menzili 1200+ deniz milidir.

P-8A'lar, ABD ve Hindistan'ın yanı sıra Avustralya, Birleşik Krallık, Norveç, Yeni Zelanda ve Kore Cumhuriyeti tarafından tercih edildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com