SON EKLENENLER
Hindistan'dan C-295MW siparişi

Hindistan'dan C-295MW siparişi

HAVA/
5 ay önce
2056 Görüntülenme

Çin’den sonra dünyanın en kalabalık ülkesi ve dünya çapında ekonomik ve askeri alanlarda yükselen bir güç kabul edilen Hindistan, 56 adet C-295MW nakliye uçağı tedarik edecek.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Hindistan Güvenlik Komitesi 8 Eylül'de, Airbus'tan 56 adet C-295MW nakliye uçağı tedarikini onayladı. 

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Sözleşmenin imzalanmasından sonraki 48 ay içinde on altı uçak teslim edilecek ve kırk uçak, sözleşmenin imzalanmasından sonraki on yıl içinde Hindistan'da TATA Konsorsiyumu tarafından üretilecek. 56 uçağın tamamı yerli elektronik harp sistemi ile donatılacak." dedi. 

C-295 askeri nakliye uçağı, 1960'ların başında Hindistan Hava Kuvvetleri hizmetine giren Avro-748'in yerini alacak.

Uydu ve veri bağlantıları dahil olmak üzere son teknoloji iletişim, navigasyon ve kontrol sistemleriyle donatılan uçak kanatlardaki sürtünmeyi azaltan winglet olarak adlandırılan kıvrık kanat ucu sayesinde daha az güç ve dolayısıyla daha az yakıt sarf ediyor ve böylece menzili uzuyor.

10 tona yakın faydalı yükü havadan rahatlıkla nakledebilen ve söz konusu yükü 1400 km menzile ulaştırabilen C-295, CN-235′lerin daha uzun, ağır ve daha güçlü turboprop motorlu versiyonudur. Uçak, 10 tonluk faydalı yükle 670 metre uzunluğundaki bir pistten havalanabiliyor. Ayrıca uçak, 71 asker veya 48 paraşütçü taşıyabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com