SON EKLENENLER
Hindistan'a Rus pençesi

Hindistan'a Rus pençesi

KARA/
2 ay önce
2438 Görüntülenme

Hindistan Savunma Bakanlığı Rus AK-203 saldırı tüfeğinin lisanslı üretimini içeren anlaşmayı onayladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Hindistan medyası, Savunma Bakanlığının 23 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirilen savunma tedarik konseyi toplantısında AK-203 saldırı tüfeği anlaşmasını onayladığını duyurdu.

Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Aralık ayı başlarında Hindistan'a yapacağı ziyaret sırasında Rusya ile 690 milyon ABD doları değerindeki sözleşmenin imzalanması bekleniyor.

AK-203'ün üretimi, Rus-Hindistan ortak girişimi Indo-Russian Private Rifles Limited tarafından Hindistan'ın Uttar Pradesh eyaletine bağlı Amethi kentindeki tesislerde gerçekleştirilecek.

Hindistan ordusu tarafından satın alınacak ilk 70 bin tüfeğin, teknoloji transferinde yaşanan aksaklıklardan dolayı Rus yapımı bileşenler kullanılacak. Üretim süreci başladıktan 32 ay sonra ilk tüfekler silahlı kuvvetlere teslim edilecek.Birkaç yıl önce iki taraf arasında kabul edilen anlaşma yürürlüğe girerse Hindistan dünyaca ünlü Kalaşnikof saldırı tüfeklerinin AK-200 serisini Rusya dışında üreten ilk ülke olacak.

Boş ağırlığı 3.8 kg, dakikada 700 atım adedi ve etkili menzili 800 metre olan tüfek, önceki Kalaşnikof modellerinden farklı olarak çeşitli optik görüş cihazları ve taktik aksesuarlar için üstte ve yan tarafta Picatinny (MIL-1913-STD) ray ile donatıldı. Atış hassasiyeti ve namlu ömrü önemli ölçüde iyileştirilen tüfek, 1998'den beri Hindistan Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan tasarımı Sovyet RPK'sına dayanan ancak yüksek rakımlarda kullanımında sorunlar yaşanan INSAS hafif makineli tüfeğin yerini alacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com