SON EKLENENLER
HETS ile helikopterlerin engelleri kalkacak

HETS ile helikopterlerin engelleri kalkacak

HAVA/
6 ay önce
2534 Görüntülenme

Meteksan Savunma, Türk Silahlı Kuvvetleri için geliştirdiği Lazer Tabanlı Helikopter Engel Tespit Sistemi’ni, ilk kez 17-20 Ağustos'ta düzenlenecek 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2021) sergileyecek.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Meteksan Savunma arasında 2019'da helikopterlere entegre edilecek, lazer tabanlı aktif bir Helikopter Engel Tespit Sistemi'nin (HETS) geliştirilmesi için sözleşme imzalandı.

Fiber lazer tabanlı Aktif Helikopter Engel Tespit Sistemi Projesi ile helikopterler zorlu hava koşullarında alçak irtifa/ yüksek süratli uçuşlarında lazer ışınlarıyla 5 milimetre kalınlığında ince bir teli bin 500 metre mesafeden tespit edebiliyor. 1.55 nm dalgaboyunda fiber lazer kullanımı ile geliştirilen HETS, tel dahil engellerin tespiti ve sesli/görsel ikazları pilotlara sunarak sınır ötesi operasyonlarda da pilotlara anlık uçuş emniyeti sağlayacak.

Tüm testlerin tamamlanmasının ardından sistemin 2022 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi bekleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com