SON EKLENENLER
HETS engelleri görünür kılacak

HETS engelleri görünür kılacak

HAVA/
10 ay önce
4067 Görüntülenme

Helikopterler başta olmak üzere hava araçlarının alçak irtifa uçuşlarında doğal ve yapay engelleri tespit edip güvenle görev yapabilmelerine yönelik olarak Meteksan Savunma tarafından yürütülen Aktif Helikopter Engel Tespit Sistemi (HETS) projesinde sona gelindi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Meteksan Savunma Gazetesi'nin son sayısında yer alan bilgiye göre, Meteksan Savunma, Aktif Helikopter Engel Tespit Sistemi (HETS) tasarımının sonlandırılması ile, 2021 yılının ilk yarısında platform entegrasyonu ve uçuş testlerinin tamamlanması için çalışmalarına 5. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü ve Kara Havacılık Komutanlığı ile koordineli olarak devam ediyor.

Meteksan Savunma Gazetesi'nin son sayısında yer alan bilgiye göre, "Aktif Helikopter Engel Tespit Sistemi (HETS) tasarımının sonlandırılması ile, 2021 yılının ilk yarısında platform entegrasyonu ve uçuş testlerinin tamamlanması için çalışmalarımıza 5. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü ve Kara Havacılık Komutanlığı ile koordineli olarak tüm hızıyla devam ediyoruz."Savunma Sanayii Başkanlığı ile Meteksan Savunma arasında helikopter platformları başta olmak üzere hava araçlarının alçak irtifa uçuş koşullarında seyir güvenliğini artırmak amacıyla geliştirilecek fiber lazer tabanlı Aktif Helikopter Engel Tespit Sistemi Projesi sözleşmesi 2019 yılı içerisinde imzalanmıştı.

Meteksan Savunma farklı bantlarda, yüksek verimli, yüksek ışın kaliteli, değişik güç aralıklarında, farklı modülasyonlarda çalışan lazer üretimi konusundaki yetkinliği ile birlikte LIDAR sistemlerinin gerektirdiği hassas algılayıcı yapılar, sinyal işleme donanımları ve gömülü yazılımlar üzerinde çalışmalarını da sürdürüyor. Şirket, Aktif HETS Projesi ile bu yetkinliklerini birleştirerek, helikopterlerin kaza kırımında önemli bir yer tutan telle/engelle çarpışma durumlarına yönelik ikazların pilotlara uygun zamanda verilmesini sağlayan bir sistemi de hayata geçiriyor.

Yürütülen proje ile mevcut ve yeni nesil genel maksat helikopterleri başta olmak üzere farklı çeşitteki platformlara entegre edilebilir, düşük güç tüketimi, düşük ağırlıkta milli bir sistem geliştirilmesi ile, çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek LİDAR/LADAR altyapısı da kazanılmış olacak.Zorlu hava koşullarında üstün performans

1.55 nm dalga boyunda fiber lazer kullanımı ile geliştirilen HETS, tel dahil engellerin tespiti ve sesli/görsel ikazların pilotlara sunulmasını sağlıyor. Sistemin öne çıkan özellikleri arasında farklı platformlara kolay entegre edilebilmesi için farklı arayüzleri desteklemesiyle birlikte, düşük güç tüketimi ve düşük ağırlığıdır.

Teknik özellikler

30*40 derecelik görüş alanında saniyede 2 kere tarama yaparak 5mm’lik teller dahil yatay ve dikey engelleri tespit eden sistem 1500 m enstrümental menzile sahip. LİDAR teknolojisi ile birlikte yüksek hassasiyette sinyal işleme ve kullanıcı dostu görsel oluşturma kabiliyeti ile pilotu uygun zamanda engellere karşı uyaran bir sistemdir. Görsel ikazın yanı sıra sentetik ses ve ton üretme kabiliyetine sahip olan sistem MFD'ler için video üretmenin yanı sıra entegre yapılarda kullanım için MIL-STD-1553, RS-422 ve ARINC-429 arayüzlerini desteklemektedir. 

Kaynak: www.defenceandtechnology.com