SON EKLENENLER
HERON Afganistan'da düştü

HERON Afganistan'da düştü

HAVA/
8 ay önce
6729 Görüntülenme

NATO misyonunun bir parçası olarak Afganistan'da görev yapan Alman Silahlı Kuvvetlerine ait Heron 1 insansız hava aracı Mezar-ı Şerif kentinin doğusunda düştü.

Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinin doğusunda 5 Mart gecesi Alman Ordusuna ait Heron 1 İHA keşif uçuşu gerçekleştirdiği sırada henüz belirlenemeyen bir sebeple kırıma uğradı. Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) kapsamında ülkenin Hindikuş bölgesinde keşif faaliyetlerini yerine getiren tek İHA olan Heron'un düşmesi bölgedeki Alman ordusunun çalışmalarını önemli ölçüde etkileyecek.

17 Mart 2010’da gerçekleştirilen ilk uçuştan bu yana Heron 1 Alman ordusunun Afganistan’da gerçekleştirdiği operasyonlarda aktif olarak görev yapıyor. Hali hazırda Afganistan'ın yanı sıra Kasım 2016'dan beri Mali'deki Alman güçlerine de keşif desteği veren sistem, 60 bin saat civarında uçuş saati kaydetti.

İsrailli IAI (İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii) şirketi tarafından üretilen Heron 1'in görevleri arasında gece ve gündüz, kötü hava şartları da dahil, keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı, gerçek zamanlı görüntü aktarımı yer alıyor.

Maksimum kalkış ağılığı 1270 kg olan Heron 1, 250 kg faydalı yük taşıyabiliyor. 27 saat havada kalabilen İHA, gücünü 115 BG’lik Rotax 914 motordan alıyor. 120 knot hıza ulaşabilen, 32808 ft (10 bin m) maksimum irtifaya çıkabilen İHA, 8,5 m uzunluğa ve 16,6 metre kanat açıklığına sahip. Ayrıca, Heron'un sahip olduğu görüş hattı ötesi (BLOS) veri bağı haberleşmesi ile SATCOM (Uydu Muhabere) kabiliyeti, 1500 km menzilde anlık veri aktarımı ve uçuş yapılabilmesine olanak sağlıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com