SON EKLENENLER
Helikopterler engelleri lazerle görecek

Helikopterler engelleri lazerle görecek

HAVA/
4 ay önce
1713 Görüntülenme

Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde Meteksan Savunma’nın ana yüklenicisi olduğu HETS (Helikopter Engel Tespit Sistemi) projesinde teslimatlar önümüzdeki yıl başlayacak.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Meteksan Savunma Genel Müdür Yardımcısı Özgür Cankara yaptığı açıklamada,"Pilotların özellikle alçak uçuş yaparken, gece uçuşlarında ya da yağmur, sis gibi kötü hava koşullarında çevresinden aldığı engel bilgilerini pilota gösterebiliyor. Engellerin mesafesini, açısını, yüksekliğini buluyor. Helikopterin uçuş pozisyonuyla eşleştiriyor ve buna göre helikoptere çevredeki engelleri gerçek zamanlı olarak sunuyor." dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde bulunan Sikorsky helikopterlerinde ilk uçuş testlerini yapacaklarını belirten Cankara sözlerine şöyle devam etti:

"Ama bunun dışında yine envanterde bulunan T129 ATAK, Cougar, UH1 helikopterleriyle de uçuş planlarımız var. Hem ATAK helikopterinin şimdiki versiyonu hem de gelecekte ATAK’ın daha büyük abisi dediğimiz ATAK 2 üzerinde de kullanımı planlanıyor."Bin 500 metreden tespit

Savunma Sanayii Başkanlığı ile Meteksan Savunma arasında 2019 yılında imzalanan fiber lazer tabanlı Aktif Helikopter Engel Tespit Sistemi Projesi ile helikopterler zorlu hava koşullarında alçak irtifa/ yüksek süratli uçuşlarında lazer ışınlarıyla 5 milimetre kalınlığında ince bir teli bin 500 metre mesafeden tespit edebiliyor. 1.55 nm dalgaboyunda fiber lazer kullanımı ile geliştirilen HETS, tel dahil engellerin tespiti ve sesli/görsel ikazları pilotlara sunarak sınır ötesi operasyonlarda da pilotlara anlık uçuş emniyeti sağlayacak.

Tüm testlerin tamamlanmasının ardından sistemin 2022 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi bekleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com