SON EKLENENLER
Hedef Endonezya pazarı

Hedef Endonezya pazarı

GÜNDEM/DÜNYA
11 ay önce
17851 Görüntülenme

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye, savunma sanayii alanında Endonezya’ya, fırsatlar sunuyor." dedi.

Çavuşoğlu, çalışma ziyareti kapsamında geldiği Endonezya’da, iki ülke ilişkileri, savunma sanayii, yatırım ve ticari iş birliklerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Savunma sanayisinin, iki ülke arasında güçlendirilebilecek sektörlerden biri olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, ''Türkiye en iyi savunma sanayisine sahip ülkelerden biri. Türkiye, kalite ve rekabetçi fiyatın yanı sıra süreç içerisinde siyasi engelin olmadığı üç avantaj sunuyor.'' diye konuştu.

Çavuşoğlu, iki ülkenin karşılıklı yatırımlarının artmasının umulduğunu dile getirerek ''Endonezya’nın Türkiye’deki yatırımı, Türkiye’nin Endonezya’daki yatırımından daha az. Endonezya’nın Türkiye’deki yatırımlarının artmaya devam etmesini umuyorum.'' ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, 270 milyonluk Endonezya nüfusu ve 85 milyonluk Türkiye nüfusu ile 355 milyon kişiyi kapsayan toplam nüfusun, iş birlikleri için büyük bir fırsat olduğunu vurguladı.Hedef Endonezya pazarı

Endonezya'ya gerçekleştirilen savunma ve havacılık sanayii ihracatı, 2019 yılının ilk on aylık döneminde 377 bin dolar seviyesinde iken, 2020 yılının aynı döneminde 27,1 milyon dolara yükseldi.

Endonezya Ordusu tarafından tercih edilen Türk savunma sanayii ürünleri arasında FNSS tarafından geliştirilen KAPLAN Orta Sınıf Tank, ASELSAN ürünü ZARGANA Torpido Karşı Tedbir Sistemi ve ACAR Kara Gözetleme Radarı bulunuyor.

Defense News Dergisi’nin dünya savunma sektörünün 100 büyük firmasını açıkladığı Defense News Top 100 listesinde 98. sırada yer alan FNSS, iki ülke arasındaki Savunma Sanayi İş Birliği Anlaşmaları çerçevesinde Endonezya'ya Orta Ağırlık Sınıfı Tank KAPLAN MT satışı gerçekleştirdi.

FNSS'nin Endonezya Devleti Savunma Sanayii kuruluşu olan PT Pindad firması ortaklığı ile yürüttüğü proje kapsamında 18 adet KAPLAN MT tankı üretilecek olup, ilk 10 tankın üretimi Türkiye’de, kalan 8 tankın üretimi ise Endonezya’da gerçekleştirilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com