SON EKLENENLER
Hedef 18 Mart 2023

Hedef 18 Mart 2023

HAVA/
11 ay önce
21858 Görüntülenme

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, TRT Radyo 1'de Belma Şahaner'in hazırlayıp sunduğu "Yerli ve Milli" programında Milli Muharip Uçak projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Milli Muharip Uçağı 18 Mart 2023’te hangardan çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Kotil, 2025’te teslimatı gerçekleştireceklerini, sertifikasyon çalışmalarının da 3 yılı bulacağını belirtti. Kotil, Milli Muharip Uçağın göreve başlaması için planlanan tarihin 2029 olduğunu söyledi.

MMU projesi nihayete erdiğinde Türkiye’nin 5. nesil savaş uçak üretebilen, bu teknoloji ve altyapıya sahip 4 ülkeden biri olacağına dikkat çeken Kotil,  “Bu uçak bittiğinde, ülkemizde bir savaş uçağı tasarımı tecrübesine sahip 6000 mühendisimiz olacak. Yabancı mühendislerimiz de var, ama onlar az sayıda. Bu mühendislerimiz, bundan sonraki projelerimiz için alt yapıyı oluşturacak” dedi. Prof. Dr. Kotil, Milli Muharip Uçak projesinin Türkiye’ye teknoloji açısından da sıçrama yaptıracağına dikkat çekti, “İmalat, tasarım, mekanik test dahil 13 sektörde dünya sınıfında olacak” öngörüsünde bulundu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com