SON EKLENENLER
Hava savunmaya ASELSAN kalkanı

Hava savunmaya ASELSAN kalkanı

KARA/
10 ay önce
14032 Görüntülenme

ASELSAN, Türk hava savunma sistemlerinin milli imkanlarla geliştirilmesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) bu alandaki ihtiyaçlarının milli çözümlerle karşılanmasına yönelik olarak önemli bir adım daha attı. ASELSAN, ilk seri üretim Ateş İdare Cihazı (AİC) ile Modernize Çekili Top (MÇT) sistemini Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim etti.

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 29 Aralık 2017 tarihinde imzalanan 35mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu (HSSM) ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki (PMT) Projesi sözleşmesi kapsamında, dört ila onuncu kafile teslimatları yurdun çeşitli bölgelerinde tamamlandı.

Zorlu şartlar altında, ASELSAN personelinin çalışmaları neticesinde tamamlanan teslimat, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) alçak irtifa hava savunma gücüne güç kattı.Ateş İdare Cihazı (AİC)

AİC sistemi, kritik tesisler ile sabit askeri birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirilen bir hava savunma sistemidir. AİC sistemi, ASELSAN tarafından modernize edilen 35 mm çekili hava savunma topları ve HİSAR projesi kapsamında yine ASELSAN tarafından geliştirilmekte olan Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Fırlatma Sisteminin (HİSAR-A FFS) atış ve komuta kontrolünü üstlenmektedir.35mm Modernize Çekili Top (MÇT)

Yapılan modernizasyon çalışmaları ile TSK envanterinde bulunan 35 mm çekili hava savunma toplarının tüm elektronik alt bileşenleri yenilenmekte; söz konusu toplar, güncel teknolojiyi kullanan etkin bir alçak irtifa hava savunma silahı olarak kullanıma sunulmaktadır. Modernizasyon çalışmaları kapsamında toplara Parçacıklı Mühimmat atma yeteneği kazandırılmakta ve topların atış ve komuta kontrollerinin Ateş İdare Cihazı tarafından gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com