SON EKLENENLER
Hava savunma Fransa'ya emanet

Hava savunma Fransa'ya emanet

DENİZ/
9 ay önce
6957 Görüntülenme

Mısır Donanması, yakın zamanda Fransız Naval Group firması tarafından temin edilen dört Gowind sınıfı korvetini VL MICA ailesinin yeni üyesi VL MICA NG hava savunma sistemi ile donatacak.

Mısır, Gowind korvetleri için VL MICA NG hava savunma füzesi siparişi verdi. Fransız MBDA şirketi tarafından 19 Şubat 2021'de yapılan açıklamada, Mısır korvetlerinin hava savunma kabiliyetinin artırılması amacıyla VL MICA NG (Yeni Nesil) hava savunma sistemi tedariki için bir sözleşme imzalandığı belirtildi. Bu anlaşma ile Mısır, MBDA'nın VL MICA NG hava savunma sisteminin ilk uluslararası müşterisi oldu.

VL MICA NG, dünya çapında 15 silahlı kuvvet tarafından deniz veya kara tabanlı versiyonları hizmete alınan VL MICA sistem ailesinin bir üyesidir. İHA, savaş uçağı, helikopter, seyir füzesi ve gemisavar füzelere karşı etkili olan dikey atım sistemlerinden (VLS) ateşlenebilen füze, matris sensörüne dayalı yeni bir kızılötesi arayıcı ve AESA radyo frekansı arayıcısı ile hedefe daha yüksek hassasiyet ile kilitlenebiliyor.

Öte yandan elektronik bileşenlerinin hacmi küçültülen ve çift darbeli roket motoru ile donatılan MICA NG’nin manevra kabiliyetinin artmasının yanı sıra menzili 40 km'ye çıkarıldı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com