SON EKLENENLER
Hava Kuvvetlerine 'Hürkuş' teslimatı başlıyor

Hava Kuvvetlerine 'Hürkuş' teslimatı başlıyor

HAVA/
2 hafta önce
485 Görüntülenme

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, " Hava Kuvvetlerimize şubat ayı içerisinde 6 tane Hürkuş teslim ediyoruz." dedi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Milli Muharip Uçak (MMU) Mühendislik Merkezi, Kompozit Üretim Binası açılış töreninde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, Hava Kuvvetleri Komutanlığına şubat ayı içerisinde 6 Hürkuş uçağı teslim edeceklerini açıkladı.

Kotil, "Hürkuş'tan 2 tane Nijer'e satmamız nasip oldu. Hava Kuvvetlerimize şubat ayı içerisinde 6 tane Hürkuş teslim ediyoruz. Hürjetimiz Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında ilk uçuşunu yapacak, 2025'te teslimatı gerçekleşecek. Malezya'daki ihaledeyiz. 18 tane Hürjet benzeri uçak alacaklar. 2025'te 18 uçağımızı ihraç etmeyi hedefliyoruz." dedi.Hürkuş ile hava-yer eğitimi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) özgün ürünleri arasında yer alan Hürkuş'un yeni versiyonu Hürkuş Hava Yer Entegrasyon Uçağı (HYEU) Konya’da gerçekleştirilen Uluslararası Anadolu Ankası-2021 tatbikatında ilk kez uçuş gösterisi düzenlemişti.

Hürkuş (HYEU)'un, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın eğitim faaliyetlerinde kullanılması planlanıyor. Hürkuş HYEU ile İleri Hava Kontrolörü, İleri Muharebe Kontrolörü ve Müşterek Ateş Destek Timi eğitimleri verilecek.

Düşük kullanım maliyeti ve gelişmiş aviyonik sistemleri ile önemli avantajlar sağlayacağı öngörülen Hürkuş’un mevcut gelişmiş özelliklerine ek olarak HÜRKUŞ HYEU ile Elektro-Optik / Infrared (EO/IR) kamera, lazer güdümlü ve güdümsüz eğitim mühimmatlarının yanı sıra oto pilot entegrasyonları da aşamalı olarak gerçekleştirilebilecek.

Kaynak: defenceandtechnology.com