SON EKLENENLER
Gürcistan'ın eli Javelin ile kuvvetlenecek

Gürcistan'ın eli Javelin ile kuvvetlenecek

KARA/
6 ay önce
4305 Görüntülenme

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya ile kriz halindeki Gürcistan'ın ordu kabiliyetlerini geliştirmek üzere talep ettiği 82 adet Javelin anti-tank sisteminin satışını onayladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

ABD Savunma Bakanlığı tarafından 3 Ağustos 2021'de yayınlanan bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı, tahmini maliyeti 30 milyon dolar olan 82 adet FGM-148 Javelin Füzesi, 46 adet fırlatma ünitesi ve ilgili teçhizatın Gürcistan Hükümetine olası bir Yabancı Askeri Satışını onaylayan bir karar aldı.

ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Teşkilatı’nın (DSCA), muhtemel satış için ABD Kongresine gerekli bilgilendirmeyi yaptığı kaydedilen açıklamada, Gürcistan'ın talebi üzerine yapılacak satışın yedek parçalar, test ekipmanları, lojistik destek hizmetlerini kapsadığı belirtildi.

Açıklamada,"Bu satış, stratejik bir ortak ve bölgenin güvenlik ve istikrarına önemli bir katkıda bulunan Gürcistan'ın güvenliğini artırarak ABD'nin dış politikasını ve ulusal güvenliğini destekleyecektir. Sistem, Gürcistan'ın ulusal savunma gereksinimlerini karşılamak için uzun vadeli savunma kapasitesini geliştirmesine yardımcı olacaktır." ifadelerine yer verildi.Raytheon ve Lockheed Martin ortak üretimi Javelin (FGM-148) tanksavar füzesi, tank ve zırhlı araçların yanı sıra meskun mahal operasyonlarında da (bina, mevzi, barınak) gece/gündüz kullanılabiliyor. 2500 ile 4000 metre arası menzile, 22.3 kg ağırlığa sahip olan ve hedefe kilitlendikten sonra müdahale gerektirmeyen at-unut tipindeki füze hedefini doğrudan, cepheden ya da tank zırhının en zayıf olduğu yer olan üst kısmında yükselerek yukarıdan vurabiliyor.

ABD Ordusu tarafından Afganistan ve Irak Harekatında yoğun şekilde kullanılan, iki parçalı yapısı sayesinde personel tarafından kolayca taşınabilen füze dünyanın en etkili tanksavarları arasında gösteriliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com