SON EKLENENLER
Güney Koreli F-35 gövde üstüne indi

Güney Koreli F-35 gövde üstüne indi

HAVA/
2 hafta önce
655 Görüntülenme

Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri’ne ait F-35A tipi savaş uçağı aviyonik sistem arızası nedeniyle gövde üstüne mecburi iniş yaptı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Güney Koreli Yonhap haber ajansında yer alan habere göre, ROKAF'a (Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri) ait rutin eğitim uçuşu için havalanan bir F-35A, 4 Ocak 2022'de saat 12.51'de aviyonik sistem arızası nedeniyle acil iniş yaptı. Seul'ün 151 kilometre güneyindeki Seosan’daki bir hava üssüne gövde üstü iniş yapan uçağın pilotunun durumunun iyi olduğu ve uçakta ciddi hasar meydana gelmediği bilgisi yer aldı.

Haberde, ineceği pistin itfaiye ekiplerince köpüklenmesi sayesinde uçağın gövdesinde ciddi bir hasar oluşmasının engellendiği bilgisi yer aldı.

Kore Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanvekili Shin Ok-Chul, alçaktan uçan F-35’te pilotun aniden sesler duyarak sistemleri kontrol ettiğini, uçuş kontrol ve motor dışında tüm sistemlerin durması üzerine pilotun fırlatma koltuğunu kullanmak yerine gövde üzerine inmeyi tercih ettiğini aktardı.

Shin, olayın F-35 savaş uçağının ilk defa gövde üzerine inişi olduğunu ifade etti.

Güney Kore ordu yetkilileri, arızayla ilgili ABD ile ortak soruşturma başlatılacağını, soruşturma sonuçlanana kadar 30 adet F-35’ten oluşan filonun uçurulmayacağını bildirdi.

Kaynak: defenceandtechnology.com