SON EKLENENLER
Güney Kore'den motor atağı

Güney Kore'den motor atağı

KARA/
1 yıl önce
20943 Görüntülenme

K9 Thunder kundağı motorlu obüs ile büyük ihracat başarıları yakalayan Güney Kore, K9'un Alman motorunu yerli güç grubu ile değiştirecek.

Kore Savunma Edinme Programı İdaresi (DAPA), 15 Eylül'de, K9 Thunder kundağı motorlu obüs için yerli güç grubu geliştirilmesi için Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı ile bir mutabakat zaptı imzaladı.

DAPA Başkanı Wang Jung-hong yaptığı açıklamada, "K9 için kendi imkanlarımızla bir motor geliştirirsek, bu alanda kendine yeten bir ülke olacağız. Ulusal savunmanın önünü açmaya yardımcı olacak bu proje ihracatın da artmasına katkıda bulunacaktır" dedi.

DAPA, şu anda K9 obüsüne güç veren Alman MTU 881 Ka-500 dizel motorun yerini alacak dizel motor geliştirmek için önümüzdeki beş yıl içinde yaklaşık 65 milyon dolar yatırım yapacağını söyledi.

Karar, 3 Eylül'de Avustralya Savunma Bakanlığının Hanwha Defence Australia'dan (HDA) Land 8116 Korumalı Mobil Ateş Projesi kapsamında 30 adet K9 Thunder kundağı motorlu obüs ve 15 adet K10 zırhlı mühimmat ikmal aracı tedarik edeceğini açıklamasının ardından yapıldı.

Avustralya, K9 araçlarını Türkiye, Polonya, Finlandiya, Hindistan, Norveç ve Estonya'dan sonra kullanan yedinci ülke olacak. K9'ların üreticisi Hanwha Defense'e göre dünya çapında yaklaşık 1.700 K9 sistemi hizmet veriyor.

Güney Kore, Suudi Arabistan da dahil olmak üzere bazı Orta Doğu ülkeleriyle K9'un satışı konusunda görüşmeler sürdürüyor. Ancak, Almanya tarafından Orta Doğu ülkelerine uygulanan silah ambargosu anlaşmaların sonuçlandırılmasındaki ana engel olarak görülüyor. Bu program ile Güney Kore, K9 ihracatının önünde engel olan Alman ambargosunun da önüne geçmeyi hedefliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com