SON EKLENENLER
Güney Kore semalarına yerli kalkan

Güney Kore semalarına yerli kalkan

HAVA/
1 yıl önce
19777 Görüntülenme

Güney Kore Hava Kuvvetleri ilk Cheongung-II hava savunma sistemlerini teslim aldı.

Güney Koreli silah üreticisi LIG Nex1, Cheongung II orta menzilli karadan havaya füze sistemlerinin ilk bataryasını Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri'ne teslim ettiğini duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre , Güney Kore Hava Kuvvetleri 26 Kasım'da ilk Cheongung II (Blok-II) füze savunma sistemini teslim aldı.

KM-SAM olarak da bilinen Cheongung II, orta / yüksek irtifa hava tehditlerine etkili bir şekilde yanıt verebilen 20 km irtifada maksimum 50 km menzile sahip orta menzilli bir hava savunma sistemidir. Cheongung-II, hizmet ömürlerinin sonuna gelen 1964'ten beri kullanılan MIM-23 HAWK hava savunma sistemlerinin yerini alacak.

Cheongung I'in geliştirilmiş bir versiyonu olan sistemin geliştirilmesine 2012'de başlandı. Başarılı bir dizi test sonrasında Haziran 2017'de aktif kullanıma uygun olduğuna karar verilen sistemin 2018'de seri üretimine geçildi. Sistem, sadece sabit ve döner kanatlı uçaklara değil, aynı zamanda yaklaşık 20 km irtifadaki balistik füzelere karşı da kullanılabiliyor.
Cheongung II, Kore Donanmasına ait Daegu sınıfı fırkateynlerde Kore Dikey Fırlatma Sisteminden de (K-VLS) fırlatılabilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com