SON EKLENENLER
Güney Kore

Güney Kore "Romeo" alacak

DENİZ/
11 ay önce
19251 Görüntülenme

Güney Kore, donanması için denizaltı savunma harbi kabiliyetine sahip MH-60R Romeo helikopterini seçti.

Kore Cumhuriyeti Savunma Tedariki Programı İdaresi (DAPA), Sikorsky'nin MH-60R Seahawk deniz helikopterini donanmanın MOH Batch 2 programı için seçtiğini ve sözleşmenin bu yıl içinde tamamlanacağını duyurdu.

MOH Batch 2 programı, Kore Donanması için yaklaşık 800 milyon dolar değerinde 12 denizaltı savunma harbi helikopteri satın alınmasını kapsıyordu. Helikopterler, Kore Donanmasının KDX III Batch 2 Aegis ile FFX Batch III savaş gemilerinde konuşlandırılacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı da Ağustos 2019'da Güney Kore'ye tahmini maliyeti 800 milyon dolar olan 12 MH-60R Çok Görevli helikopterin olası bir Dış Askeri Satışını onaylamıştı.Amerikan Donanması’nın gemi konuşlu hava gücünün bel kemiğini oluşturan MH-60R helikopterleri, zorlu hava koşullarında görev yapabiliyor. Sonoboy, daldırma sonarı ve yüzey tarama radarı gibi donanımlarla denizaltı savunma harbi ve yüzey harbi görevlerinin yanı sıra malzeme nakli ve arama-kurtarma operasyonlarını gerçekleştirebilen helikopter ana rotorları ve kuyruğu gemilerin hangar kısmına rahat konuşlanabilmesi için katlanabilir özelliktedir. Helikopterin silah sistemleri arasında AGM-114 Hellfire füze sistemi, Mk 46 ve Mk 54 hafif torpido yer alıyor.

1.425kW değerinde güç üreten iki General Electric T700-GE-401C turboşaft motor tarafından desteklenen helikopter, maksimum 275 km hıza ulaşabiliyor. Menzili 834 km olan MH-60R yaklaşık 6.895 kg ağırlığa ve maksimum 10.659 kg kalkış ağırlığına sahiptir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com