SON EKLENENLER
'Gölge Süvari'nin gücü arttı

'Gölge Süvari'nin gücü arttı

KARA/
5 ay önce
4456 Görüntülenme

FNSS, Ağır Sınıf İnsansız Kara Araçlarının (A-İKA) günümüz ve geleceğin muharebe alanında kullanımına yönelik çalışmalarına iki yıl önce tanıtımını yaptığı Gölge Süvari ile devam ediyor. Gölge Süvari, IDEF 2021’de otonom kabiliyetlerine ilave olarak silahlı A-İKA konsepti ile sergilendi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

FNSS, yakın gelecekteki operasyonel konseptlere en uygun otonom gereksinimler doğrultusunda tasarladığı ağır sınıf İnsansız Kara Aracı prototipini, robotik ve otonom sistemler alanında güncel teknolojileri yakından takip ederek, öz kaynakları ile geliştiriyor. Prototip araç, FNSS’nin Ağır Sınıf İnsansız Kara Aracı tasarım konseptini, otonom ve uzaktan komuta kabiliyetleri ile birlikte sergileyerek, hem insansızlaştırma yeteneklerini, hem tümüyle insansız kara aracını, hem de operasyonel konseptlere katkı sağlayacak otonom kabiliyetlerini bir arada sunuyor.

Kullanıcı güvenliğinin ön planda tutulduğu Gölge Süvari ile, yapay zekâ destekli otonomi kiti, karar destek sistemleri, sensör setleri, konumsal ve durumsal farkındalık sistemleri sayesinde kullanıcının bilişsel yükü hafifletilirken, tehditler en aza indirilerek, riskli görevlerde kullanıcıya avantaj sağlayacak bir konsept hedefleniyor.Meskûn mahal kamuflajı ile ayırt edici nitelikte olan araç, donanım ve yazılım katmanlarında teknolojik gelişmelerin hızlı uyarlanabilmesini teminen açık mimaride tasarlandı. Uzaktan komuta edilebilir ve otonom hareket kabiliyetine sahip aracın göreve uygun faydalı yüklerle kullanılması hedefleniyor. Üst seviyede insan makine etkileşimine sahip aracın, keşif, lojistik, ikmal, istihkâm görevlerine; devriye, takip, üsse geri dönüş gibi otonom yeteneklerle destek sağlayarak, sahadaki dost unsurların görev ve harekât kabiliyetini artırması hedefleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com