SON EKLENENLER
Gökbey’e yeni takvim

Gökbey’e yeni takvim

HAVA/
1 yıl önce
14155 Görüntülenme

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle başlatılan GÖKBEY projesinde ilk teslimat 2022 yılında yapılacak.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, ODTÜBİRDER Hasbihal etkinliğinde yaptığı söyleşide, TUSAŞ tarafından yürütülen programlarda gelinen son duruma ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Temel Kotil yaptığı açıklamada, “T-625 Gökbey cephe arkası bir helikopter. Kendi klasmanında İtalyan Leonardo’nun yaptığı benzer bir helikopter var. İnşallah biz ondan çok satacağız 1 yılda. Daha teslimatlar başlamadı. Gökbey’in ilk teslimatını 2022’de yapacağız.” dedi. Böylelikle 29 Ekim 2021 olarak açıklanan ilk teslimatta bir yıllık gecikme yaşanacak.

2023 yılında Jandarma Genel Komutanlığı’na üç adet GÖKBEY genel maksat helikopteri teslim edileceğini açıklayan Kotil, sertifikasyon uçuşlarında bütün ihtimalleri havada denediklerini, gerekirse yerde söküp yeniden yaptıklarını belirtti. Sürecin uzun olma nedenini bu şekilde açıklayan Kotil, iki yıl içerisinde bu projeyi de tamamlamak istediklerini  ve GÖKBEY’i ayda iki adet olmak üzere yılda 24 adet üretmeyi planladıklarını söylemişti.

En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerini icra edebilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com