SON EKLENENLER
GÖKBEY'de işler yolunda

GÖKBEY'de işler yolunda

HAVA/
9 ay önce
6095 Görüntülenme

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle başlatılan Gökbey projesinde sertifikasyon uçuşları sürüyor.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Defence and Technology'inin basın sponsorlarından olduğu “Yıldız Teknik Üniversitesi Savunma Sanayii Günleri” etkinliğinde TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar Demir, Gökbey Genel Maksat Helikopteriyle ilgili olarak yürütülen çalışmaları anlattı.

Türkiye'nin  kendi helikopterini üreten altı ülkeden biri olduğunu belirten Demir, "Tasarımı bizde olduğu için Gökbey'i  ambulans, itfaiye, kargo, VIP gibi çok farklı varyasyonlarda kullanabileceğiz." dedi.

Gökbey'in 4 prototipinin olduğunu ifade eden Demir, sertifikasyon uçuşlarına devam edildiğini ve bu aşamadan sonra en kısa zamanda seri üretime geçilmesinin planlandığını kaydetti.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil de geçtiğimiz aylarda düzenlenen ODTÜBİRDER Hasbihal etkinliğinde yaptığı söyleşide, Gökbey’in ilk teslimatının 2022’de yapılacağını belirtmişti.

Kotil yaptığı açıklamada, “T-625 Gökbey cephe arkası bir helikopter. Kendi klasmanında İtalyan Leonardo’nun yaptığı benzer bir helikopter var. İnşallah biz ondan çok satacağız 1 yılda. Daha teslimatlar başlamadı. Gökbey’in ilk teslimatını 2022’de yapacağız.” demişti.

Kotil, iki yıl içerisinde bu projeyi de tamamlamak istediklerini ve Gökbey’i ayda iki adet olmak üzere yılda 24 adet üretmeyi planladıklarını söylemişti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com