SON EKLENENLER
GÖKBEY yılda 24 adet üretilecek

GÖKBEY yılda 24 adet üretilecek

HAVA/
1 yıl önce
21577 Görüntülenme

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle başlatılan GÖKBEY projesinde yılda 24 adet helikopterin üretilmesi planlanıyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, geliştirmekte oldukları genel maksat helikopteri GÖKBEY’in kendi sınıfının birincisi olacağının altını çizdi. Cephe gerisinde asker taşımak ve ambulans helikopteri olarak kullanılacak olan 12 kişi kapasiteli helikopterin, uluslararası piyasada da en çok rağbet gören helikopterlerden biri olmasının beklendiğini söyleyen Kotil, şu anda sertifikasyon uçuşlarının yapıldığını ifade etti.

Kotil, sertifikasyon uçuşlarında bütün ihtimalleri havada denediklerini, gerekirse yerde söküp yeniden yaptıklarını belirtti. Sürecin uzun olma nedenini bu şekilde açıklayan Kotil, iki yıl içerisinde bu projeyi de tamamlamak istediklerini  ve GÖKBEY’i ayda iki adet olmak üzere yılda 24 adet üretmeyi planladıklarını söyledi.

En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerini icra edebilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com