SON EKLENENLER
Fransız Ordusu 'Jaguar' ile testlerde

Fransız Ordusu 'Jaguar' ile testlerde

KARA/
5 ay önce
2439 Görüntülenme

Fransız Ordusu yeni nesil zırhlı keşif ve muharebe aracı Jaguar ile testlere başladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Nexter şirketi, 15 Haziran'da yaptığı açıklamada Fransız Ordusuna bağlı Kara Kuvvetleri Teknik Bölümünün Jaguar ile testlere başladığını duyurdu. Şirketin sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımında aracın RPG gibi mühimmatlara karşı koruma sağlamak için kullanılan Kafes Zırh Sistemi ile donatıldığı görülüyor.

Fransa Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA), Kara Kuvvetlerinin modernizasyonunu öngören Scorpion programının bir parçası olarak toplam 300 adet Jaguar EBRC tedarik etmeyi planlıyor.

Yeni nesil araçların, Fransız Ordusu'nun uzun yıllar hizmette olan AMX10RC 6×6 hafif keşif araçları ve ERC Sagaie 6×6 zırhlı araçlarının yanı sıra VAB (véhicule de l'avant blindé) HOT zırhlı muharebe araçlarının yerini alması amaçlanıyor. İlk teslimatların 2021 yılı içinde yapılması planlanıyor.

Öte yandan Fransa ile savunma sanayiinde iş birliğine giden Belçika da 60 adet Jaguar siparişi verdi.Fransız Nexter Systems, Arquus ve Thales şirketlerinin oluşturduğu bir konsorsiyum olan GME tarafından müşterek üretilen yeni nesil 6×6 zırhlı bir araç olan Jaguar EBRC (Engin Blindé de Reconnaissance et de Combat /  Zırhlı Keşif ve Muharebe Aracı) 25 ton ağırlığındadır. Maksimum 90 km hıza çıkabilen aracın menzili ise 800 km'dir.

Üç kişilik mürettebata sahip olan araç modüler tasarımı sayesinde kullanıcı tarafından roket, el yapımı patlayıcı (EYP) ve mayın saldırılarına karşı istenilen zırh koruma seviyesine getirilebiliyor.Aracın silah sistemi Fransız Nexter ve İngiliz BAE Systems firmalarının ortak girişimi olan CTAI firması tarafından geliştirilen menzili 1.500 m olan 40 mm CT40 serisi otomatik top sisteminden oluşuyor. CT40 sisteminin her iki tarafı Fransız MBDA Şirketi tarafından üretilen 4.000 metre menzile sahip 2 adet MMP tanksavar güdümlü füze ile donatılabilir. Kuleye ikinci seçim için 7.62 mm veya 12.7 mm uzaktan komutalı silah istasyonu eklenebiliyor.

Kulede Metravib Pilar V silah atışı tespit sistemi de yer alıyor. PILAR sistemi silah atışı sonrasında ortaya çıkan ses basıncını çok yönlü mikrofon dizinlerini kullanarak ölçüyor ve bu sayede kullanıcıya silahın kalibresi, atıldığı mesafe ve sapma mesafesi hakkında bilgi veriyor. PILAR, 12.7mm silah ile yapılan bir atışı 1km’nin üzerinde bir mesafeden tespit edebiliyor. Öteyandan sistem RPG tipi roketleri de tespit edebilme yeteneğine sahip.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com