SON EKLENENLER
Fransa’nın nükleer denizaltısı seyir füzesi ateşledi

Fransa’nın nükleer denizaltısı seyir füzesi ateşledi

DENİZ/
1 yıl önce
21020 Görüntülenme

Fransız Donanmasının yeni nesil Suffren sınıfı (Barracuda) nükleer tahrikli denizaltısı MdCN deniz seyir füzesini ateşledi.

Barracuda sınıfı denizaltı programı kapsamında inşa edilen ilk platform FS Suffren Exocet SM39 ile MdCN (Missile De Croisière Naval) füzelerini başarılı bir şekilde ateşledi. SSN Suffren denizaltı Akdeniz’de gerçekleştirdiği testlerde Exocet SM39 tipi Anti-Gemi füzesini başarıyla ateşlemişti. Ayrıca F21 ağır torpidonun deneme atışını gerçekleştirmişti. 2020 yılı sonunda Fransız Donanmasına teslim edilecek denizaltı, Rubis sınıfı denizaltıların yerini alacak.

Barracuda  programı kapsamında altı adet platform inşa edilecek. Denizaltılardan ilk dördünün 2025 yılına kadar teslim edilmesi planlanıyor.

SCALP füzesinin deniz versiyonu MdCN, Fransız Donanması'nın düşman unsurlara ait askeri ve stratejik  hedefleri vurması için tasarlandı. 250 km'nin üzerinde menzili olan MdCN füzesinin ağırlığı yaklaşık 1.400 kg'dır. 

Dalış deplasmanı 5 bin 300 ton olan Barracuda sınıfı nükleer denizaltıların uzunluğu 99,5 metre. Yakıt ömrü 10 yıl olan gemilerde dört adet torpido tüpü ve F21 Artemis ağır torpido, SM39 Exocet Blok 2 gemisavar füzesi, SCALP seyir füzesi ve FG29 mayınlarının da taşınmasına olanak sağlayan 20 adet silah depolama alanı bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com