SON EKLENENLER
Fransa'dan Yunanistan'a ilk Rafale

Fransa'dan Yunanistan'a ilk Rafale

HAVA/
7 ay önce
2454 Görüntülenme

Doğu Akdeniz ve Adalar denizinde Türkiye ile artan gerilimin ardından hava gücünü artırma kararı alan Yunanistan, Fransız savunma firması Dassault'a sipariş ettiği ilk Rafale uçağını teslim aldı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Yunanistan'a, 21 Temmuz günü Fransa’nın Bordeaux şehrinde bulunan Mérignac Hava Üssü’nde düzenlenen törenle ilk Rafale uçağı teslim edildi. 2021 yılı sonuna kadar Yunanistan’a toplamda 6 adet Rafale savaş uçağı teslim edilmesi planlanıyor. Halihazırda Yunan pilotların eğitimleri Fransa'da devam ediyor. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından uçakların yıl sonuna kadar Yunanistan'a ulaşması öngörülüyor.

Dassault tarafından yapılan açıklamada, "ilk teslimat, 18 Rafale'nin satın alınmasına ilişkin sözleşmenin imzalanmasından sadece altı ay sonra başarılı bir şekilde gerçekleşti. Uçak, Fransız Uzay ve Hava Kuvvetleri hizmetinden alınıp gerekli bakımları yapıldıktan sonra Yunan Hava Kuvvetleri'ne teslim edilen ilk uçak olma özelliği taşıyor."Dassault Aviation CEO’su Trappier, Yunanistan ile 1974 yılında Mirage F1, 1985 yılında Mirage 2000 ve 2000 yılında Mirage 2000-5 sözleşmesi imzaladıklarını hatırlatarak Rafale’in Yunan Hava Kuvvetleri renkleriyle uçacak olmasından dolayı gurur duyduklarını ve Rafale’in Yunan Hava Kuvvetleri için stratejik bir oyun değiştirici olacağını belirtti.

6'sı yeni 12'si ikinci el 18 Rafale savaş uçağının satın alınmasını öngören anlaşma Ocak 2021'de imzalanmıştı. Tüm teslimatın 2023 yılında tamamlanması planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com