SON EKLENENLER
Fırtına Roketsan ile çok hassas vuracak

Fırtına Roketsan ile çok hassas vuracak

KARA/
8 ay önce
5809 Görüntülenme

Türk Silahlı Kuvvetlerinin önemli ateş destek unsurlarından olan T155 Fırtına Obüslerinin vuruş etkinliğini artırmak amacıyla Roketsan tarafından Mesafece Düzeltme Kiti (MDK) geliştirildi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Teröristle mücadele kapsamında Irak ve Suriye'de aktif olarak rol oynayan Fırtına silah sistemlerinin ateş gücü ve manevra kabiliyeti iyileştirilirken diğer yandan da Türk Silahlı Kuvvetlerinin topçu sınıfı ihtiyaçlarına yönelik olarak Roketsan muharebe sahasını değiştirecek teknolojiler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda 155 mm Fırtına Obüsleri başta olmak üzere, top, obüs ve havan sistemlerinde kullanılabilecek Mesafece Düzeltme Kiti (MDK) geliştirildi. Mühimmatlara entegre edilebilen kit sayesinde sistemler daha hassas vuruş yeteneği kazanacak ve topçu birliklerinin vuruş kabiliyeti önemli ölçüde artacak.

Bu doğrultuda, merminin dağılımının azaltılması ihtiyacına yönelik yerli kaynaklarla güdüm kiti tasarlanması ve üretilmesi için Savunma Sanayii Başkanlığı ile Roketsan arasında geliştirme ve seri üretim sözleşmesi imzalandı.Tapa şeklinde olan kit envanterdeki 155mm top mermisine monte ediliyor. Merminin düştüğü noktanın hedef noktasına menzilce yaklaşmasını sağlıyor ve mermilerin dağılımını 50 metrenin altına düşürüyor. İlave personel kullanımını azaltan, elektronik aldatmaya ve karıştırmaya karşı dirençli olan kit, çarpma, gecikme, zaman ayarlı ve yaklaşımlı 4 farklı tapa moduna sahip. Ayrıca, yurtdışında muadilleri bulunan ancak Kara Kuvvetleri tarafından kullanıma alınmamış bir ürün olan bu kitten sonra Fırtına Obüsü güdümlü top mermisi atabilecek şekilde uyumlandırılarak yeteneği daha da artacak.

Birliklerin, yerleşim birimleri ve düşman ile yakın temasta olduğu bölgelerde kullanılabilecek olan güdümsüz top mermilerine güdüm kabiliyeti sağlayan kit merminin hedefe doğru düşmesini sağlıyor. Böylece yerleşim bölgesi ve yakın temaslı bir savaş durumunda dost unsurlar veya siviller tehlike altına girmemiş oluyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com