SON EKLENENLER
Finlandiyalı 'Patria AMVXP' Japonya yolunda

Finlandiyalı 'Patria AMVXP' Japonya yolunda

KARA/
11 ay önce
18207 Görüntülenme

Finlandiyalı kara araç üreticisi Patria AMVXP 8x8 modüler zırhlı araçları, test amacıyla Japonya'ya gönderdi.

Japon Savunma Bakanlığı, Japon Kara Öz Savunma Kuvvetleri'nin envanterindeki hizmet ömürlerinin sonuna gelen Type 96 zırhlı personel taşıyıcılarının yerini alması amacıyla başlattığı ihale kapsamında iki adet Patria AMVXP aracını test edecek.

İhalede seçilen General Dynamics LAV 6.0 ve Mitsubishi Heavy Industries’in araçlarının da test edilmesinin ardından nihai karar verilecek.Patria AMV üzerinden geliştirilen 32.000 kg azami yüklü ağırlığa sahip olan AMVXP 8×8 azami 100 km/sa hıza erişebiliyor. %60 dik, %30+ yan eğimde hareket edebilmekte, 70 cm yüksekliğinde dik engel ve 180 cm uzunluğunda hendek geçebiliyor.

600 ile 1000 km arasında menzili olan AMVXP 8X8 gövdesi, modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebiliyor. Üstün koruma ve hareket kabiliyetine sahip olan araç mayın ve El Yapımı Patlayıcı tehditlerine karşı asgari STANAG 4569 Seviye 4, balistik tehditlere karşı ise farklı zırh modülleriyle STANAG 4569 Seviye 6 düzeyine kadar koruma sağlayabiliyor.

AMVXP  8x8, 120 mm Ateş Destek Aracı, 120 mm Havan Aracı, Zırhlı Personel Taşıyıcı,  Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Aracı, Alçak İrtifa Hava Savunma Aracı, 25 mm ve 30 mm kuleli ZMA, KBRN Keşif Aracı, Yaralı Tahliye Aracı, Komuta Kontrol Aracı gibi farklı görevlere uygun modüler bir araçtır. 

Kaynak: www.defenceandtechnology.com