SON EKLENENLER
Filipinler’e ilk ATAK teslimatı Aralık ayında

Filipinler’e ilk ATAK teslimatı Aralık ayında

HAVA/
2 hafta önce
1195 Görüntülenme

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Filipinler için ürettiği ilk T129 ATAK helikopterini Aralık ayında teslim edecek.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Filipin Hava Kuvvetleri (PAF) komutanı Korgeneral Allen Paredes sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Türk yapımı altı T129 "ATAK" saldırı helikopterinin ilk partisinin Aralık ayında teslim edileceğini belirtti.

Paredes paylaşımında, "Ölümcül... Filipin Hava Kuvvetlerine ait T129 Saldırı Helikopteri bu Aralık ayında geliyor." dedi.

Paylaşılan görselde FAZ-2 versiyonda üretilen helikopterin 70 milimetrelik roketi ateşlediği an görülüyor. Bu teslimat ile Filipinler ATAK helikopterlerini envanterine katan ilk yurt dışı kullanıcısı olacak.

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında toplam 269 milyon dolar değerinde 6 adet T129 satışı konusunda imzalar atıldı. T129 ATAK helikopterinin Filipinler’e satışı ile ilgili onayların tamamlanmasının ardından, Filipin Hava Kuvvetleri 15. Saldırı Filosu’na bağlı pilot ve mürettebatlar, Ankara’daki TUSAŞ tesislerinde geçtiğimiz mayıs ve ağustos ayları arasında eğitimlerini tamamladı.

T129 ATAK Helikopterinin lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış FAZ-2 versiyonu ilk uçuşunu Kasım 2019'da TUSAŞ tesislerinde başarıyla gerçekleştirmişti. Hali hazırda Kara Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğüne 67 adet ATAK Helikopteri teslimatı gerçekleştiren TUSAŞ, Faz-II helikopterlerinin üretimine devam ediyor. FAZ-2  kapsamında helikoptere entegre edilen ek sistemler arasında Lazer İkaz Alıcı Sistemleri, RF Karıştırıcı, Radar İkaz Alıcı ve 9681 V/UHF hava telsizi yer alıyor.İlk ATAK satışına ABD engeli

TUSAŞ, T129 konusunda ilk ihracatı Pakistan’a gerçekleştirmişti. Türkiye ile Pakistan arasında 1.5 milyar dolar değerinde 30 adet T129 ATAK helikopterinin satışına yönelik imzalar 2018'de atıldı. Böylece tek seferde en büyük savunma sanayisi ihracatı için ilk adım atılmış oldu. Ancak satış anlaşmasının üzerinden 3 yıldan uzun bir süre geçmesine karşın T129 ATAK Taarruz Helikopterinde kullanılan Honeywell imalatı LHTEC CTS800-4A turboşaft motorların ihracat izni, ABD ile Türkiye arasında yaşanan politik anlaşmazlık nedeniyle çıkmaza girdi. Yaşanılan bu süreçte Pakistan tarafı 1.5 milyar dolarlık ATAK helikopteri satışında Ankara'ya ek süre tanıdı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com