SON EKLENENLER
Filipinler'e 'ATAK' zamanı

Filipinler'e 'ATAK' zamanı

HAVA/
2 hafta önce
1236 Görüntülenme

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, "İki adet T129 ATAK taarruz helikopteri Cumartesi günü Filipinler’e teslim edilecek." dedi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Milli Muharip Uçak (MMU) Mühendislik Merkezi, Kompozit Üretim Binası açılış töreninde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, Filipinler'e ilk T129 ATAK Helikopteri teslimatının cumartesi günü gerçekleştirileceğini açıkladı.

Atak helikopterinde 69 teslimat gerçekleştirdiklerini bildiren Kotil, "Filipinler'e 2 helikopterimiz cumartesi günü gidiyor. Toplam 6 helikopter ihraç ettik. Bu helikopterlerin ağabeyi olan 11 ton ağırlığında, 1 ton mühimmat taşıyan helikopterimiz de 100'üncü yılımızda semalarımızı renklendirecek. Tüm güç sistemiyle bunun kız kardeşi olan 21 kişi taşıyacak, aynı zamanda uçak gemimize de inebilecek olan helikopterimizi de 1 yıl sonra semalarda göreceğiz." diye konuştu.Filipinler Savunma Bakanlığı ile geçtiğimiz yıl Temmuz ayında toplam 269 milyon dolar değerinde 6 adet T129 satışı konusunda imzalar atılmıştı. T129 ATAK helikopterinin Filipinler’e satışı ile ilgili onayların tamamlanmasının ardından, Filipin Hava Kuvvetleri 15. Saldırı Filosu’na bağlı pilot ve mürettebatlar, Ankara’daki TUSAŞ tesislerinde geçtiğimiz mayıs ve ağustos ayları arasında eğitimlerini tamamladı. Filipinler Savunma Bakanlığı 2021 yılı sonunda helikopterlerin teslim edileceğini açıklamış ancak pandemi sebebiyle teslimat ertelenmişti.

T129 ATAK Helikopterinin lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış FAZ-2 versiyonu ilk uçuşunu Kasım 2019'da TUSAŞ tesislerinde başarıyla gerçekleştirmişti. Hali hazırda Kara Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğüne 67 adet ATAK Helikopteri teslimatı gerçekleştiren TUSAŞ, Faz-II helikopterlerinin üretimine devam ediyor. FAZ-2  kapsamında helikoptere entegre edilen ek sistemler arasında Lazer İkaz Alıcı Sistemleri, RF Karıştırıcı, Radar İkaz Alıcı ve 9681 V/UHF hava telsizi yer alıyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com