SON EKLENENLER
Filipinler Donanmasına MUHAFIZ'lı fırkateyn

Filipinler Donanmasına MUHAFIZ'lı fırkateyn

DENİZ/
9 ay önce
9836 Görüntülenme

Güney Koreli Hyundai Heavy Industries'in inşa ettiği ikinci Jose Rizal Sınıfı fırkateyn Filipinler Donanmasına teslim edildi. Geminin silah sistemleri arasında ASELSAN ürünü Muhafız 30 mm Top Sistemi de yer alıyor.

Filipinler Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı kapsamında Kore Cumhuriyeti’nde yerleşik Hyundai Heavy Industries Tersanesi’nin (HHI) inşa ettiği 2. Jose Rizal Sınıfı Fırkateyni BRP Antonio Luna (FF151)  25-29 Ocak 2021 tarihleri arasında liman denemeleri ve kabul onayının ardından teslim edildi. Sınıfının ilk gemisi BRP Jose Rizal (FF150) Mayıs 2020'de teslim edilmiş ve Temmuz 2020'de Filipinler Donanmasında hizmete girmişti.

Hyundai Heavy Industries Jose Rizal Sınıfı iki firkateynin inşası için 2016 yılında Filipinler Donanması ile sözleşme imzaladı. Donanması’nın ilk güdümlü füze fırkateynleri olan gemiler, 107 metre uzunluğunda ve 2.600 tonluk deplasman ağırlığındadır. 25 knot tam hıza çıkabilen gemi, 15 knot'luk bir hızda 4500 deniz mili seyir menziline sahip.Geminin silah sistemleri arasında dört adet 150 km menzilli SSM-700K Haeseong gemisavar füzesi, iki adet MBDA SIMBAD-RC kısa menzilli hava savunma sistemi, 76 mm'lik ana top, ASELSAN ürünü Muhafız 30 mm UKSTS (Uzaktan Komutalı Stabilize Top Sistemi) ve iki adet 324 mm üç tüplü torpido fırlatıcı bulunuyor.

ASELSAN "MUHAFIZ"

30mm silah ile donatılmış olan MUHAFIZ; savaş gemileri, sahil güvenlik ve karakol botları, çıkarma gemileri ve diğer deniz platformlarına entegre edilebilen çok yönlü ve etkili bir sistemdir.

MUHAFIZ sistemi gece ve olumsuz görüş şartlarında çıplak gözle görülemeyen hedeflerin tespit edilmesini, hedeflerin otomatik olarak tanınmasını, takip edilmesini ve bu hedeflere atış yapılabilmesini sağlamaktadır.

Optik görüş ve silah nişan hattının, sistemin monte edildiği platformun hareketlerinden etkilenmeden hedef üzerinde kalabilmesi için, taret stabilize edilmiştir. Ayrıca MUHAFIZ Sistemi tareti üzerine monte edilmiş, yan ve yükseliş eksenlerinde taretten bağımsız hareket yeteneğine sahip Hassas Stabilize Yönlendirici’ye (HSY) sahiptir. HSY sayesin de, uzak mesafelere atış esnasında silaha uygulanan balistik düzeltme esnasında dahi elektro-optik birimlerin hedef üzerinde kalması sağlanarak etkin vuruş yapılması mümkün kılınmaktadır.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com