SON EKLENENLER
Estonya’dan Carl-Gustaf M4 siparişi

Estonya’dan Carl-Gustaf M4 siparişi

KARA/
8 ay önce
6486 Görüntülenme

İsveçli havacılık ve savunma firması Saab, Estonya ile Carl-Gustaf M4 sistemi için tedarik anlaşması imzalandığını açıkladı. 

Saab, Pazartesi günü Estonya Silahlı Kuvvetlerine Carl-Gustaf M4 silah ve mühimmat teslimatı için bir sipariş aldığını duyurdu. Sipariş, İsveç Savunma Malzeme İdaresi (FMV), Letonya ve birlikte Estonya arasında imzalanan ortak bir çerçeve anlaşması kapsamında verildi. 10 yıllık geçerliliğe sahip olan anlaşmanın maliyeti ise 11 milyon dolar olarak açıklandı. Yirmi yılı aşkın süredir Carl-Gustaf silah sisteminin kullanıcısı olan Estonya Silahlı Kuvvetleri'ne teslimatlar 2021-2022 yılları arasında gerçekleştirilecek.

Carl-Gustaf M4, taşınabilir, omuzdan fırlatılan, çok amaçlı silah sisteminin en son sürümüdür. Kullanıcılara çok çeşitli angajman seçenekleri sunar ve birliklerin her senaryoda çevik ve etkili kalmasına izin verir. Azami bir kilometre menzili bulunan Carl-Gustaf M4, 84 milimetrelik çapa sahiptir. Sistem, farklı hedef türlerine göre farklı harp başlığı ateşlenebilmesine olanak sağlıyor. Modernize edilen sistemin en son modelinde fırlatıcı ağırlığı, 10 kilogramdan 7 kilograma düşürüldü.

Geri Tepmesiz Top sistemi olan Carl Gustaf, ABD'li Raytheon ile Saab ortaklığında yürütülen Güdümlü Carl Gustaf Mühimmatı projesi kapsamında geliştirilen yarı aktif lazer güdümlü mühimmat ile 1 metreden daha düşük hassasiyetle hedefini vurabiliyor.  Öte yandan ataletsel güdüm sistemiyle desteklenen mühimmat, 2 bin metre menzildeki hafif zırhlı araç ve koruganlara karşı etkili olabiliyor. 2014'teki lansmanından bu yana Saab, Carl-Gustaf M4 için on üç farklı ülke ile sözleşme imzaladı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com