SON EKLENENLER
Estonya'da 'Gök Gürültüsü'

Estonya'da 'Gök Gürültüsü'

KARA/
1 yıl önce
21494 Görüntülenme

Silahlı kuvvetlerini modern sistemlerle donatmaya çalışan Estonya, Güney Kore'den ilk K9 kundağı motorlu obüslerini teslim aldı.

Estonya'nın Güney Kore'ye sipariş verdiği 83 milyon Euro değerindeki 18 adet K9 kundağı motorlu obüslerinden ilk ikisi teslim edildi.

Kara kuvvetlerinde kullanılan standart haberleşme sistemleri ve diğer yardımcı teçhizat ile donatılan K9'ların tamamının üç yıl içinde teslim edilmesi planlanıyor. Obüslerin, Kara Kuvvetlerinin hizmetinde 45 yıl kalması öngörülüyor.

Güney Kore Savunma Geliştirme Ajansı ve Kore Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri için Samsung Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından tasarlanan ve geliştirilen K9 Thunder, Hanwha Savunma tarafından üretilmektedir.

Yüksek ateş gücü ve üstün manevra kabiliyeti ile sınıfının en iyi obüslerinden biri olarak kabul edilen K9'ları Estonya'nın yanı sıra Türkiye, Polonya, Finlandiya, Hindistan, Norveç ve Avustralya tarafından tercih edildi. Öte yandan K9'ların üreticisi Hanwha Defense'e göre dünya çapında yaklaşık 1.700 K9 sistemi hizmet veriyor.

40 km menzile sahip K9 Thunder (Gök Gürültüsü) hareket halindeyken 30 saniye içinde atış görevine hazır olabiliyor ve ilk 15 saniye içinde ani atış olmak üzere 8 atımlık bir atış görevini bir dakika içinde tamamlayabiliyor.

 Türk Kara Kuvvetleri’nin en önemli ateş gücü unsurlarından olan T-155 Fırtına obüsü de ilk etapta Güney Kore’nin teknik desteği ile K9’un ana alt sistemlerinin kullanılmasıyla Aselsan ve 1’inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı işbirliğiyle üretildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com