SON EKLENENLER
Ermenistan 'İskender M' kullandı

Ermenistan 'İskender M' kullandı

GÜNDEM/DÜNYA
10 ay önce
4350 Görüntülenme

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'ın Karabağ savaşında Azerbaycan'a karşı Rusya yapımı "İskender M" balistik füzeleri kullandığını açıkladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Aliyev Bakü'de, Karabağ savaşında Ermenistan ordusundan ele geçirilen silah ve zırhlı araçların yer aldığı "Savaş Ganimetleri Müzesi"nin açılışını gerçekleştirdi.

Açık havada 5 hektar alana kurulan müzeyi gezen Aliyev, sergilenen silah ve araçları inceledi.

Aliyev, müzede sergilenen "İskender-M" füzelerinin kalıntılarını göstererek, "Ermeniler Şuşa'ya işte bu füzeyi fırlattı. Bu füzeler Ermeni ordusuna nereden geldi? Bu füzelerin onlarda olmaması gerekirdi. İşte kanıtı burada. Bu, Ermenistan'ın savaş suçunun kanıtı ve biz bir cevap istiyoruz. Bu ölümcül silah Ermenistan'ın eline nasıl geçti? Henüz bir cevap almadık ama alacağız. Ermenistan'ın 'İskender-M' füzeleri ile tarihi kentimiz Şuşa'yı yok etmeye çalıştığını herkes görsün. Biz Şuşa'yı kurtardıktan sonra kullandılar bu füzeyi. Yeterli bilgiye sahibiz. Sadece resmi açıklama bekliyoruz. Herkes gelip görecek. Bu, Ermeni vahşetinin ve savaş suçlarının bir başka kanıtıdır." şeklinde konuştu.İskender-E füze sistemi ilk kez bağımsızlık yıldönümü kapsamında başkent Erivan’da 2016 yılında düzenlenen resmi geçitte görüntülenmişti. Aliyev'in İskender-M füzelerinin kullanıldığını açıklaması akıllara Rusya'nın Ermenistan'a bu füzeleri verdiği ya da Rus birliklerince kullanıldığı sorularını akla getiriyor.500 km menzili, 10 metrenin altında CEP mesafesi olan yüksek hareket, manevra kabiliyetine sahip ve sadece 20 dakikada operasyonlara hazır hale gelebilen İskender-M’nin aksine ihraç versiyonu İskender-E taktik füzelerinin menzili 280 km. 1 dakika içinde iki hedefi etki altına alabilen ve hem nükleer hem konvansiyonel başlık taşıyabilen füzelerin etki alanına Azerbaycan’ın büyük bir bölümü ile Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesi giriyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com /AA