SON EKLENENLER
Ermenistan daha fazla Rus askeri istiyor

Ermenistan daha fazla Rus askeri istiyor

GÜNDEM/DÜNYA
9 ay önce
6623 Görüntülenme

Azerbaycan ile 44 gün süren  savaşın sonucunda Dağlık Karabağ'da ağır yenilgi alan Ermenistan, topraklarında daha büyük Rus askeri varlığı istiyor.

Ermenistan Savunma Bakanı Vagharshak Harutyunyan, Dağlık Karabağ krizi sonrası ülkelerindeki bir Rus askeri üssünün genişletilmesini ve bazı Rus kuvvetlerinin Azerbaycan sınırına yakın yerde yeniden konuşlandırılmasını memnuniyetle karşılayacağını söyledi.

Harutyunyan, "Ermenistan topraklarındaki Rus askeri üssünün genişletilmesi ve güçlendirilmesi sorunu her zaman gündemdeydi. Ermeni tarafı her zaman bununla ilgilenmiştir." dedi.

Potansiyel bir genişleme için somut plan olup olmadığını söylemeyen Harutyunyan, Rusya'nın DEA haber ajansına verdiği demeçte, Rusya'nın resmi olarak ikinci bir askeri üs açmasına gerek görmediğini, ancak iki ülkenin mevcut üssünden doğu Ermenistan'a bir askeri birlik göndermeyi düşündüklerini kaydetti.

Rusya, Kasım ayında barışı koruma misyonunun bir parçası olarak yaklaşık 2 bin asker görevlendirmişti.

Rusya'nın Ermenistan ile resmi bir savunma anlaşması uyarınca, Türkiye sınırına yakın Gümrü kentinde de yaklaşık 3 bin askerin görev aldığı bir askeri üssü bulunuyor.