SON EKLENENLER
Endonezya yüzen kale için imza attı

Endonezya yüzen kale için imza attı

DENİZ/
5 ay önce
2477 Görüntülenme

Çin'in artan varlığına karşı donanmasına yeni platformlar katmak için çalışmalar yürüten Endonezya, İtalyan Fincantieri şirketi ile 6 FREMM fırkateyni tedariki için bir sözleşme imzaladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

İtalyan firma Fincantieri ile Endonezya Savunma Bakanlığı arasında altı adet Bergamini sınıfı FREMM (Fregata Europea Multi-Missione) fırkateyni tedariki ve iki adet Maestrale sınıfı fırkateynin modernizasyonunu kapsayan bir sözleşme imzalandı.

Fincantieri'nin ana yükleniciliğinde inşa edilecek altı FREMM ve modernize edilecek iki geminin modernizasyonunda İtalyan savunma sanayii şirketlerinin yanı sıra, Endonezya’da yerleşik PT PAL tersanesi de görev alacak.

FREMM, Fincantieri ve Naval Group tarafından İtalyan ve Fransız Donanması için tasarlanmış çok amaçlı bir fırkateyn sınıfıdır. 

Fransız-İtalyan Çok Amaçlı Avrupa Fırkateyni uluslararası programı kapsamında, Fincantieri tarafından İtalyan Deniz Kuvvetleri için inşa edilen BERGAMINI sınıfı fırkateyn, Fransız Donanması'ndaki muadillerine göre daha ağır ve silah donanımı daha fazladır.

FREMM, kara taarruzu, denizaltı savunma harbinin yanı sıra hava savunması da dahil olmak üzere çok çeşitli görevleri yerine getirebiliyor.Gemiler, yaklaşık 6.500 ton tam yük deplasmanına, yaklaşık 144 metre toplam uzunluğa ve 19,7 ene ve 5,1 metre derinliğe sahip. Bir gaz türbini, iki elektrik ve dört dizel motorun bileşiminden oluşan CODLAG tipi itim sistemi sayesinde 27 knot’un üzerinde bir hıza ulaşabilen firkateynde145 kişilik mürettebat görev alıyor. 6000 deniz mili menzili bulunan gemiler mürettebata 40 gün yetecek kadar erzak taşıyabiliyor.Düz ve açılı yüzeylere sahip gövde yapısı ve kullanılan kompozit malzemeler sayesinde oldukça düşük bir radar izine sahip olan FREMM sınıfı gemiler, modüler yapıları ile birçok farklı silah ve sensör sisteminin kullanımı için kolaylıkla modifiye edilebiliyor. Ayrıca iki kapalı hangarı sayesinde NH90 veya EH101 gibi 10 ton sınıfındaki iki helikopter gemi üzerinde konuşlandırılabiliyor.

Geminin silah sistemleri arasında 16 Aster 15 veya Aster 30 füzesi barındırabilen 2 x 8 hücreli Sylver A50 dikey atış sistemi, 8 adet Teseo Mk2 gemi savar füzesi (denizaltı savunma harbi görevlerinde 4 adet Teseo füzesi ve 4 adet MILAS denizatı savar füzesi), 127 mm/64 Oto Melara (Genel maksat konfigürasyonunda ) veya 76 mm/62 Super Rapid baş topu (Denizaltı savunma harbi konfigürasyonunda), geminin helikopter hangarının tepesinde 1 adet 76 mm/62 Super Rapid topu, ikişer adet 25mm Oto Melara uzaktan komutalı top sistemi, su altından gelecek tehditlere karşı MU-90 hafif torpidosu fırlatabilen iki adet üç tüplü B513 torpido tüpü yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com