SON EKLENENLER
Emniyet Genel Müdürlüğüne ilk 'ATAK'

Emniyet Genel Müdürlüğüne ilk 'ATAK'

HAVA/
8 ay önce
6800 Görüntülenme

T129 ATAK Helikopteri FAZ-2 versiyonu, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nde gerçekleştirilen törenle, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir'de emniyet teşkilatının gücüne güç katacak ATAK teslimatı için bir araya gelmenin haklı gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Bugüne kadar teslimi yapılan T-129 helikopterlerin yakın dönemde güvenlik güçlerinin operasyonlarında etkin rol oynadığını, sahip oldukları yeteneklerle bir kuvvet çarpanı olduğunu dile getiren Demir, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ülkemizde helikopter sanayi altyapısının kurulmasında çok önemli bir kilometre taşı olan Atak projesi kapsamında başta merkezi görev bilgisayarı olmak üzere çok sayıda milli ekipman ve silah sisteminin yurt içinde üretimi gerçekleştirilmektedir. Atak helikopteri bugün operasyon sahasında yerli akıllı mühimmatları ve ateş gücü ile aktif görev almaktadır. Atak helikopterlerinde yapılan Faz-2 konfigürasyon çalışmalarıyla birlikte elektronik harp ve karşı tedbir yeteneği azami seviyeye çıkmıştır. Emniyet teşkilatımıza teslim edilen helikopterimiz de Faz-2 konfigürasyonundadır."

Hedeflerinin sadece platformları yapmak değil, alt sistemlerini ve özellikle kritik teknolojileri yerli-milli olarak geliştirmek olduğunu vurgulayan Demir, bu nedenle helikopterlerde kullanılması için tasarlanan TS-1400 motorunun çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi. Demir, "Bundan sonraki hedefimiz helikopterlerimizle entegrasyonunu sağlayarak gökyüzünde hür ve özgür uçmasını sağlamaktır." dedi.