SON EKLENENLER
Elektron Tabancası ile ilk atışlar başarılı

Elektron Tabancası ile ilk atışlar başarılı

HAVA/
9 ay önce
4178 Görüntülenme

ASELSAN’da yürütülmekte olan Elektron Tabancası Geliştirme Projesi'nde ilk ateşleme testleri başarıyla gerçekleştirildi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Eklemeli imalat amaçlı üç boyutlu yazıcıların en kritik bileşeni olan elektron tabancası ile yakalanan başarı, savunma ve havacılık alanında kullanılabilecek yerli ve milli üç boyutlu yazıcı geliştirme çalışmalarında önemli bir aşamanın daha geçilmesini sağladı.

2020 yılı sonunda gerçekleştirilen testlerde 4,32kW güce sahip elektron demeti, vakum altında bulunan 2 cm kalınlığında bakır test plakasına çarptırıldı. 10sn’lik süre boyunca açık tutulan elektron demeti bakır levhada yaklaşık 1,5 mm çapta eriyik havuzu oluşturdu.

Daha yüksek voltaj değerlerinde elektron demeti çıkarmak için ark oluşumunu önleyecek bir korona halkası tasarlanıp üretildi. Korona halkası ile Mart ayında demet çıkarma testi gerçekleştirildi. Tasarlanan parça ark oluşumunu önleme konusunda başarılı bir sonuç sağlayarak hedeflenen 90kV voltaj değerlerine çıkılmasını sağladı. 90kV voltaj ve 10mA akım değerlerine sahip elektron demeti 1,2 mm kalınlığında alüminyum plakaya çarptırılarak plakada 1 cm genişliğinde delik oluşturdu.

Çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmekte olan elektron tabancası prototipi, 2021 yılı içerisinde bir sonraki aşama olan, elektron demeti ile metal tozu etkileşim deneyleri için kullanıma hazır hale getirilecek.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Stratejik Planı’nda "Savunma ve Güvenlik Teknolojilerinde Yetkinlik Kazanmak" amacı kapsamında belirtilen uçak, helikopter, füze, insansız hava aracı, uydu, jet motoru yurt içi geliştirme projelerinde özellikle kritik ve maliyetli metal parçalarda katmanlı imalat teknolojilerinin kullanılmasıyla performans, maliyet ve rekabet avantajı sağlanabilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com