SON EKLENENLER
EHKET'in saha testleri tamamlandı

EHKET'in saha testleri tamamlandı

KARA/
5 ay önce
4483 Görüntülenme

Türk Silahlı Kuvvetlerinin el telsizi ihtiyaçlarını karşılamak üzere Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzalanan TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Sözleşmesi (ÇBSMT) kapsamında ASELSAN tarafından geliştirilen Elektronik Harp Korumalı El Telsizinin (EHKET), TSK tarafından yaygınlaştırılması öncesi Kırklareli/ Vize 41’inci Komando Tugay Komutanlığı tatbikat alanında geniş kapsamlı bir saha deneyimlemesi gerçekleştirildi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Lüleburgaz 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı MEBS Daire Başkanlığından yüze yakın personelin katılımıyla gerçekleştirilen faaliyette geniş bant dalga şekli yeteneklerine yönelik detaylı testler icra edildi.

EHKET telsizleri, geniş bant dalga şekli özelliği sayesinde doğrudan görüş hattının olmadığı yerlerde dahi ses haberleşmesinin yanısıra günümüz modern savaş alanlarında ihtiyaç duyulan veri aktarımlarını sağlıyor. 30-512 MHz’lik geniş çalışma bandı ve yüksek seviye elektronik harp koruma tedbirleri ile EHKET, elektronik tehditler karşısında geleneksel telsizlere göre çok daha yüksek beka kabiliyetine sahip bulunuyor. Yapılan testler neticesinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki V/UHF telsizlerin geniş bant dalga şekli yetenekleriyle kullanımı doğrulanarak yaygınlaştırılmasının önü açıldı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com