SON EKLENENLER
Dünyanın tercihi ASELSAN silahları

Dünyanın tercihi ASELSAN silahları

KARA/
9 ay önce
6747 Görüntülenme

Kara, hava ve deniz muharebesine yönelik farklı platformlarda kullanılabilen farklı kalibre ve tipte silah ve silah atış kontrol sistemleri geliştiren, üreten ve dünya ordularının hizmetine sunan ASELSAN'ın Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKKS) Türkiye dâhil olmak üzere toplam 20 ülkede kullanıma alındı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

ASELSAN yayınladığı 2020 Faaliyet Raporunda;

  • Deniz platformları için geliştirilmiş olan 12.7 mm Stabilize Makineli Tüfek Sistemi (STAMP-2), 25 mm Stabilize Top Sistemi (STOP-2) ve 30 mm Stabilize Top Sistemi (MUHAFIZ-2) sistemlerinin yurt içi ve yurt dışı talepler kapsamında üretimlerine ve teslimatlarına devam edilmiştir.
  • 2020 yılı içerisinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları kapsamında STAMP-2 Sözleşmesi imzalanmıştır. STOP-2’nin Bahreyn’e ihracatı gerçekleştirilmiştir. MUHAFIZ2’nin Pakistan Deniz Kuvvetleri ile Katar Deniz Kuvvetleri’ne teslimatları tamamlanmıştır. MUHAFIZ-2’nin Katar ve Endonezya’ya ihracatına yönelik yeni  sözleşmeler imzalanmıştır. Ayrıca, yeni nesil, hafif ve küçük STAMP-2L sisteminin geliştirilmesine yönelik çalışmalara başlanmıştır.
  • Kara araçları veya sabit tesisler için geliştirilen SARP’ın Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı (JGK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ihtiyacına yönelik olarak seri üretim ve teslimatlarına devam edilmiştir. 2020 yılı sonu itibarıyla teslim edilen toplam SARP Sistemi sayısı 3.100 adet olmuştur. 2020 yılı içerisinde mevcut yurt içi ve yurt dışı projelerin teslimatları gerçekleştirilmiştir. SARP’ın Macaristan’a ihracatına yönelik sözleşme imzalanarak teslimatlar tamamlanmıştır.


  • EGM, Katar ve Kuveyt Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı kapsamında 12.7 mm/7.62 mm makinalı tüfek entegre edilebilir SARP-ZAFER’in Rus menşeli 12.7 mm makinalı tüfek entegre edilebilir versiyonu SARP-ZAFER NSV ve Rus menşeli 14.5 mm makinalı tüfek entegre edilebilir versiyonu SARP-KPVT geliştirme ve kalifikasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
  • EGM, K.K.K.lığı ve Bahreyn Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı kapsamında 7.62 mm/5.56 mm makinalı tüfek entegre edilebilir SARP-L’nin kalifikasyonları gerçekleştirilmiştir. EGM’nin ihtiyaçları kapsamında SARP-L’nin araç içerisinden mühimmat yükleme yeteneğine sahip versiyonu geliştirilerek kalifiye edilmiştir. SARP-L’nin HİSAR-A Projesi kapsamında envantere girmesi öngörülmektedir.
  • Katar Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı kapsamında 12.7 mm ve 7.62 mm makineli tüfek ve anti-tank füzesi entegre edilebilen SERDAR Tanksavar Füze Sistemi teslimatlarına devam edilmiştir.


  • Batı veya Doğu menşeli 25/30 mm otomatik topların ve anti-tank füzelerinin takılabildiği, üzerinde 12.7 mm veya 7.62 mm eş eksenli silah bulunduran NEFER’in kalifikasyonları gerçekleştirilmiştir.
  • Zırhlı muharebe aracı, diğer taktik kara araçları ve sabit tesislerde kullanılmak üzere geliştirilen NEFERL’nin kalifikasyonları gerçekleştirilmiştir. NEFER-L’nin sabit tesis uygulamasına yönelik faaliyet gerçekleştirilmiştir.

Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri ile ilgili üretim, teslimat ve gerçekleştirilmekte olan çalışmalar hakkında bilgilere yer verildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com