SON EKLENENLER
Dünyanın gözü ZAHA'da

Dünyanın gözü ZAHA'da

DENİZ/
8 ay önce
5122 Görüntülenme

FNSS tarafından Türk donanması için geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) birçok ülke tarafından takibe alındı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Savunma Sanayi Teknolojileri Topluluğu tarafından düzenlenen Savunma Sanayi Zirvesinde Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) projesinde gelinen son durum hakkında açıklamalarda bulunan FNSS ZAHA Program Müdürü Mustafa Kaplan, "ZAHA projesinin sözleşmesini 2017 yılında imzaladık. Şu anda kalifikasyon testlerine başlama aşamasındayız. Sözleşme kapsamında 27 adet araç teslim edeceğiz. Bu aracın en başından şu anki geldiğimiz noktaya kadar bütün tasarımı özgün olarak FNSS mühendisleri ile yapılmıştır. Yakında seri üretime başlayacağız.” dedi.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacı doğrultusunda 2 adet Komuta Kontrol Aracı, 2 adet Kurtarma Aracı ve 23 adet Personel Taşıma aracı olmak üzere toplam 27 adet ZAHA tedariki için anlaşma yaptıklarını belirten Mustafa Kaplan, "Araçlar, TCG Anadolu'nun yanı sıra TCG Bayraktar ve Sancaktar gemilerinde de kullanılabilecek. İlave bir LHD gemisinin inşa edilmesi halinde 27 adet daha ZAHA'nın üretilmesi gündeme gelebilir." açıklamasında bulundu.

Kaplan, "ZAHA ile ilgili olarak yurtdışından ciddi bir talep aldık. Tasarımından itibaren ZAHA dikkatle takip ediliyor. Endonezya Hükümeti araç ile çok yakından ilgileniyor. Avustralya, Filipinler gibi ülkelerden de bilgi istenmişti. ZAHA envantere girdikten sonra oluşan bu ilginin artarak devam edeceğini düşünüyorum." dedi.

Suda direnci azaltmaya yönelik gövde tasarımı ve güçlü su jetleri ZAHA’ya denizde 7 knot, karada ise 70 km/s azami sürat ile yüksek bir hareket kabiliyeti kazandırmaktadır. %60 dik eğim tırmanabilen, %40 yan eğimde tutunabilen ZAHA, 90 cm dik engelleri ve 2 m hendekleri de kolaylıkla geçebilmektedir. ZAHA, 12.7 mm MT ve 40 mm Otomatik Bomba Atar barındıran uzaktan komutalı kulesi ile yüksek ateş gücüne sahiptir.

ZAHA'nın 2022 yılında Türk Deniz Kuvvetleri'ne teslim edilmesi planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com